چاپ
مشاهده در قالب پی دی اف

درخواست از گوگل برای رفع محدودیت های خود علیه ایران

نوشته شده توسط نیما مالکی در 30 بهمن 1390.

93d91a0d9ac8604d953724b139da547a_XL

امروز در حال گشت زنی در فیدهایم بودم که با یک مطلب جالب در فید زوم آی تی روبرو شدم. موضوع فید در مورد یک درد قدیمی ، در مورد آزاد نبودن برخی از سرویس های گوگل بود. اما این مطلب با مطالب گذشته فرق میکرد. تفاوت هم مربوط به زمان بود. در زمان قدیم تنها سرویس بسیار با ارزشی که آن هم بیشتر به درد حرفه ای تر ها میخورد ، سرویس code.google.com بود. شاید آن زمان دادخواست حق برای بسیاری اهمیت نداشت. اما الان موضوع فرق میکند. دو سرویس بسیار با ارزش به جمع سرویس های گوگل افزوده شده است. اولی افزونه های مرورگر گوگل کروم و دومی آندروید مارکت ! واقعا جالب است کسی که چند صد هزار تومان بابت یک دستگاه آندرویدی میدهد چرا باید از آندروید مارکت محروم باشد؟! مگر ایرانی ها خودشان در بالاتر بردن درصد استفاده کروم در میان مرورگرها نقشی ندارند؟ پس چرا باید از افزونه های این مرورگر محروم باشند؟ مگر نه اینکه شعار خود گوگل Don't be Evil میباشد. پس چرا به شعار خود عمل نمیکند؟

شاید بسیاری از دوستان در ابتدا با شنیدن این مطلب کمی بخندند و به پاسخی که چندین ماه پیش در وبلاگ رسمی گوگل به زبان فارسی منتشر شد اشاره کنند. من آن مطلب را خواندم ولی مطلبشان بیشتر شبیه بهانه بود تا دلیل و منطق. شاید بتوان چندین و چند سرویس آمریکایی را نام برد که به راحتی به ایران سرویس میدهند و جا دارد در اینجا به اقدام ستودنی Notepad++ اشاره کرد که زمانی که sourceforg اقدام به اعمال محدودیت نسبت به ایران و چند کشور دیگر نمود ، برای خود وب سایت مجزایی راه اندازی کرد تا حق این کشورهای تحریم شده از این پروژه متن باز ضایع نگردد. مگر نه اینکه آندروید یک بستر متن باز است؟ پس جای آن است تا کمی از دوستان متن باز دیگرش یاد بگیرد و معنای متن باز بودن را به طور واقعی بر همگان آشکار نماید. در ابتدا ما برای دانلود خود مرورگر کروم نیز با مشکل مواجه بودیم. پس چطور شد با پیگیری توانستیم این سد را بشکنیم ؟! پس جای آن دارد دلسردی را کنار بگذاریم و تا میتوانیم دوستان خود را مجاب به امضای این دادخواست نماییم.

البته منظور من این نیست که این دادخواست حتما با موفقیت مواجه خواهد شد ولی حداقل به ما یاد خواهد داد تا به درخواست کردن حق خودمان عادت کنیم. و اما در پایین توضیحی که جناب آقای مسعود یوسف نژاد در مورد این دادخواست ذکر کرده اند آورده شده است. امیدوارم با کمک های شما بتوانیم این مانع بزرگ را هرچه زودتر برطرف کنیم.

 

بدجنس نباشید! اجازه دهید ایرانی ها از نرم افزارهای شما استفاده کنند.

گوگل ماموریت خود را "سازمان‌ دهی اطلاعات جهان و مفید و دردسترس قرار دادن آنها بصورت عمومی می داند" اما ما هم بخشی از این جهان هستیم و بدون ما ماموریت گوگل انجام نشده خواهد بود. بسیاری از ایرانیان ابزارهای مبتنی بر سیستم عامل اندروید خریداری می کنند اما دسترسی آنها به مارکت نرم افزارهای اندروید بسته شده است. ما ایرانی ها برای خرید ابزارهای اندرویدی هزینه کرده ایم و به همین دلیل مستحق استفاده از مارکت برنامه های اندروید هستیم. اما ایرانی ها برای دسترسی به نرم افزارهای مورد نیاز خود مجبور به استفاده از مارکت های غیر رسمی و بعضا غیرامن و خطرناک هستند.

ایرانی ها می توانند از مرورگر وب کروم گوگل استفاده کنند اما اجازه دسترسی به افزونه های این مرورگر ندارند. حتی اگر یک ایرانی بابت خرید یک کروم بوک (لپ تاپ مجهز به سیستم عامل کروم گوگل) هزینه کند بازهم امکان دسترسی به افزونه های کروم را ندارد.

ما در مورد مسائل سیاسی دولت ها اطلاعی نداریم و اصلا کوچکترین تمایلی نسبت به دانستن آنها نیز نداریم٬ ما فقط می خواهیم تا مانند دیگر مردم جهان امکان استفاده از نرم افزارها را داشته باشیم.

اگر شما هم با هم صدا هستید در این دادخواست شرکت کنید تا شاید با جمع کردن آراء زیاد گوگل را مجاب به آزاد کردن نرم افزارهایش برای ایرانیان کنیم.

برای شرکت و ثبت امضاء برای این دادخواست به iPetition مراجعه کنید.

از دوستان هم خواهش می کنم تا جای ممکن دیگران را نسبت به شرکت در این دادخواست دعوت کنند. زومیت پس از گردآوری حداکثر آراء مستقیما با گوگل ارتباط برقرار خواهد کرد و تمام راه های ارتباطی را برای پیگیری این موضوع بکار خواهیم گرفت.

متن انگلیسی دادخواست:

Don't be Evil! Let Iranians Use Your Software!

Your mission is "to organize the world's information and make it universally accessible and useful". We are part of this world and without us, your mission would be unfulfilled! Mass of Iranians purchase android-based products but they don't have access to Android Market. We believe we have paid for android and therefore we are entitled to use the market. Iranian have to use unofficial, miscellaneous and unsafe markets to get the apps they require.

 

We can use Google Chrome but we do not have access to Chrome's extensions. Even when an Iranian purchases Chromebook, they can't access Chrome's extensions. We do not know and do not have the slightest interest in the governments' political stances, we just want be able to use the software like any other person in the world.

 

Sign it to support this petition. Follow us on Facebook

توسط RSS یا ایمیل مطالب جدید را دریافت نمایید. ایمیل :