چاپ
مشاهده در قالب پی دی اف

از IBM چه میدانید ؟

نوشته شده توسط علی تنهائی در 13 شهریور 1390.

113099_504

در اینجا تاریخ صدساله IBM ، از تولید ساعت تا ابر رایانه های پیشرفته را در عکس هایی برای شما خوانندگان دانشمند  آی تی کده آورده ام.

شرکت ماشین آلات بین المللی کسب و کار یا آی‌بی‌ام (به انگلیسی: International Business Machines Corporation ) یک شرکت آمریکایی چندملیتی فناوری است که در آرمونک نیویورک قرار دارد. این شرکت تولید کننده و فروشنده نرم افزار و سخت افزار، ارائه دهنده خدماتی چون زیرساخت٬ میزبانی وب٬ فناوری نانو و ابر رایانه است.  IBM در پیشرفت تکنولوژی تاریخ بسیار غنی دارد. در این صفحه یک نگاه گذرا به اختراعات مهم این شرکت می اندازیم؛ اختراعاتی که نقش مهمی در کمک به ارتقای دانش و فناوری داشته اند.

 

 

 1. ماشین ضبط روز(تقویم مکانیکی) و ساعت IBM (سال 1880)

ibm_3

 • Punch – card (سال 1923)

  فناوری پانچ کارت که در شکل می بینید ، یکی از اختراعات این شرکت بود که به سازمانها کمک میکرد تا ازعهده پروژه های وسیعی همچون سرشماری بزرگ ایالات متحده آمریکا برآیند. برای چند دهه ، پانچ کارت یکی از روش ها و متدهای پایه ای ورود و ذخیره سازی اطلاعات بشمار می آمد. این مشخصه باعث میشد که این فناوری در پروژه های عظیمی که با داده ها و اطلاعات زیادی سروکار دارند مثل سرشماری ها لازم و حیاتی به حساب آید.

  ibm_4

  • RAMAC (سال 1956)

  دستگاه "پردازش تصادفی روشهای کنترل و محاسبه" یا به اختصار  RAMAC(به انگلیسی Random Access Method of Accounting and Control) که توسط شرکت در سال 1956 معرفی شد را میتوان پدر رایانه هایی به حساب آورد که صرفا به هدف محاسبات پیچیده ساخته شده اند.این نوع رایانه ها امروزه بنام ابررایانه شناخته میشوند. طول ابررایانه ای که IBM در این سال موفق به ابداع آن شده بود به اندازه دو یخچال ساید بای ساید و وزن آن به حدود 10 تن میرسید. در سخت افزار این رایانه برای اولین بار از یک درایو هارددیسک مغناطیسی استفاده شده بود که توانایی ذخیره سازی 10 مگابایت از داده ها را داشت!

  ibm_5

  • ماشین تحریر Selectric  آی بی ام (1961)

  Selectric یک نمونه موفقیت آمیز از ماشینهای تحریر الکتریکی بود که در سال 1961 توسط IBM معرفی شد. در ساختمان این وسیله به جای استفاده از میله های تایپ از گوی های چرخانی استفاده شده بود که در درون دستگاه از چپ به راست حرکت میکردند و در حین حرکت حروف انگلیسی را بر روی کاغذ چاپ میکردند. بعدا مدلهای دیگری از این دستگاه رونمایی شد که از دیسکهای حافظه دار مغناطیسی بهره میبردند.

  ibm_6

  • IBM 6  (سال 1965)

  پرواز هوایی Gemini در اسکادران خود راهنمای کامپیوتری 56 پوندی IBM را در اختیار داشت.

  ibm_7

  1. لیزر IBM (سال1968)

  در سال 1968 محققان IBM از طرح آزمایشی سیستم مموری رونمایی کردند که از فناوری اپتیک لیزر بهره میبرد. این پروژه که پدر وسیله هایی نظیر CD ها و DVDها بشمار می آمد از بیم های کوچک لیزری برای ذخیره سازی مقدار زیادی از اطلاعات استفاده میکرد.

   ibm_8
  • بارکد خوان IBM (سال 1973)
  شرکت آی بی ام در این سال از دستگاهی رونمایی کرد که امروزه در هر فروشگاه بزرگی دیده میشود. این وسیله میتوانست بارکدهای روی اجناس را اسکن کند و مشخصات آن جنس را روی صفحه نمایش نشان دهد.
  ibm_9
  • کامپیوتر پورتابل IBM (سال 1975)

  آی بی ام در سپتامبر 1975 از 5100 ، اولین کامپیوتر پورتابل این شرکت رونمایی کرد. 5100 حدود 50 پوند وزن داشت و کمی از ماشینهای تحریر آن زمان بزرگتر بود و در عین حال که از کامپیوترهای هم عصر خودش کوچکتر بود ، کارایی بیشتری تسبت به آنها داشت. 5100 میتوانست هم از زبانهای برنامه نویسی پایه و هم پیشرفته بهره ببرد ؛ همچنین حافظه 5100 میتوانست تا 64 کیلوبایت بهینه سازی شود. قیمت فول آپشن (!) دستگاه در آن زمان به حدود 20 هزار دلار میرسید !

  ibm_10

  • کامپیوتر شخصی (PC) آی بی ام

  این کامپیوتر که در سال 1981 معرفی شد مخصوص مردم عادی ( به جز دانشمندان وحسابداران) و برای محاسبات شخصی خودشان طراحی شده بود. این رایانه یکی از بهترین و موفق ترین PC های اولیه بود.

  ibm_11

  • آبی تیره IBM (سال 1997)
  این برنامه که محصول سال 1997 بود نشان داد که بازی شطرنج فقط برای انسانها طراحی نشده است. آبی تیره سرانجام توانست قهرمان شطرنج جهان گری کاسپاروف مشهور را در مسابقه ای که تبلیغ زیادی برایش شده بود ، شکست دهد. Dark blue نه تنها میتوانست نقشه های متعدد و گسترده شطرنج را بطور همزمان و موازی پردازش کند، بلکه قادر بود تا 100 الی 200 ملیون حرکت شطرنج را در مدت زمان 3 دقیقه محاسبه کند
  ibm_1
  • Watson (سال 2011)
  در سالهای طلایی هوش مصنوعی ( دهه 60 و 70) شرکت آی بی ام همراه با شرکتهای دیگر رقابت سختی را دنبال میکردند. اما سرانجام این IBM بود که توانست از رقبای دیگر پیشی بگیرد و نتیجه تلاشهای خود را با معرفی روبات واتسون به جهانیان اعلام کند. این روبات ، امسال در مسابقه اطلاعات عمومی جئوپاردی که با جایزه 1 ملیون دلاری برای خیریه تدارک دیده شده بود شرکت کرد و توانست از رقبای خود، کن جنینگز و برد روتر که از قهرمانان پیشین این مسابقات بودند ، با اختلاف زیاد پیشی بگیرد و نتیجه خطرناک پیروزی ماشین بر انسان را به رخ جهانیان بکشد. IBM امیدوار است از تکنولوژی واتسون در رشته های مرتبط با هوش مصنوعی که یکی از شاخه های آن فهمیدن زبان کلامی انسانها در مقابل زبان کامپیوتر است ، استفاده کند.
  ibm_2

  توسط RSS یا ایمیل مطالب جدید را دریافت نمایید. ایمیل :

  نظرات  

   
  0 # http://www.zabanzad.comGuest 1390-07-10 20:08
  mamnoon az matlabe khoobetoon
  پاسخ | پاسخ با بازگو کردن | بازگو کردن