نقد و بررسی بازی FIFA World Cup 2010

نوشته شده توسط امیر رضا عدالت در 31 ارديبهشت 1389. در بخش : گیم - نقد و بررسی

اکنون کمتر از یک ماه دیگر تا آغاز شدن جام جهانی 2010 فوتبال باقی مانده است و از هم اکنون تیم های مختلف خود را برای این مسابقات آماده می کنند. اما اگر دوست دارید زودتر از موعد مقرر جام جهانی را آغاز کنید و به آفریقای جنوبی سفر کنید، بهتر است یک نسخه از بازی FIFA World Cup 2010 که چندی پیش از سوی EA منتشر شد را خریداری کنید.

FIFA-World-Cup-2010-Box-Art

بازی FIFA World Cup 2010 گرافیک بسیار خوبی را به نمایش می گذارد. گرافیک این نسخه در مقایسه بازی FIFA 10 شامل تغییرات چندان زیادی نشده است، اما می توان به زنده تر بودن محیط و جذاب بودن بیشتر این نسخه نسبت به شماره قبلی اشاره کرد. نورپردازی در این بازی باعث شده تا محیط بسیار زیباتر از گذشته به نظر برسد. چرا که اینبار خبری از مسابقات باشگاهی و... نیست و شما در این بازی در سطح اول جهان قرار گرفته اید. شبیه سازی خوبی از استادیوم هایی که در بازی قرار دارند صورت گرفته و کم و کاستی در آن ها دیده نمی شود. طراحی بازیکنان بسیار عالی است. استودیوی سازنده همانند نسخه های گذشته سعی کرده است که چهره و حرکات بازیکنان معروف فوتبال را با استفاده از ضبط حرکات (Motion Capture) در بازی قرار داده است و همین جریان باعث شده تا از بازیکنان بسیار طبیعی و نرم در بازی حرکت کنند. انیمیشن هایی که برای بازیکن ها در نظر گرفته شده اند، بسیار خوب هستند و همانند نسخه های گذشته در شرایط مختلف شاهد این هستیم که بازیکنان حرکات متفاوتی را انجام می دهند. علاوه بر بازیکنان، شاهد هستیم که مربی ها، نیمکت ذخیره ها و حتی تماشاچیان هم در این بازی بسیار خوب طراحی شده اند. از دیگر نقاط قوت بازی در قسمت گرافیک، وجود یک فریم ریت کاملا ثابت در بازی است. قبلا در FIFA 10 کمی افت فریم مخصوصا در میان پرده های بازی دیده می شد که در این نسخه کاملا برطرف شده است. همچنین میان پرده های بسیار خوب و جذاب از جمله نکاتی هستند که باعث شده اند بازی جذاب تر به نظر برسد. در کل گرافیک این نسخه به سبب اضافه شدن المان هایی که مخصوص جام جهانی است، بسیار زیباتر جلوه می کند، اما تفاوت چندانی با نسخه گذشته ندارد.

985985_20100210_790screen012

صداگذاری بازی هم مانند سایر نسخه ها در سطح خوبی قرار دارد. گزارش بازی همچنان جزو نقات قوت بازی به شمار می آید و باعث بالاتر رفتن هیجان بازی شده است. یکی از پیشرفت هایی که در این نسخه شاهد آن هستیم، بهتر شدن تفسیرها در بین بازی و یا بعد از آن است. استفاده از موزیک های بسیار مختلف برای کشورهای مختلف باعث شده است تا شما حس اینکه واقعا به آن کشور رفته اید را بیشتر داشته باشید. صدای تماشاچیان و صداهایی که در محیط استادیوم ها شنیده می شوند، واقعا خوب هستند و محیط جام جهانی را به خوبی به تصویر کشیده اند. در کل صداگذاری بازی در سطح بسیار خوبی قرار دارد و مشکلی در آن دیده نمی شود.

985985_20100309_790screen002

گیم پلی بازی بسیار جذاب است و هیجان خاصی را در طول بازی به بازیکن انتقال می دهد. هسته کلی گیم پلی بازی همانند نسخه FIFA 10 است، با این تقاوت که کمی دچار تغییرات شده و به نوعی از نسخه قبلی کمی ضعیف تر است. کنترل بازیکنان بسیار خوب و نرم صورت می گیرد. هوش مصنوعی ای که برای بازیکنان طراحی شده است، در سطح بسیار خوبی قرار دارد. بازیکنان به خوبی توسط CPU کنترل می شوند و حرکات بسیار خوبی را از خود به نمایش می گذارند. حرکات ترکیبی و بدون توپ را خوب انجام می دهند. حالت هایی که در بازی قرار گرفته اند مانند: Captain Your Country تغییر چندانی نسبت به نسخه های گذشته نکرده اند. در واقع حالت Captain Your Country همان قسمت Be A Pro در FIFA 10 است. کنترل دوربین در FIFA 10 کمی بهتر از این نسخه بود. البته کاملا مشخص شده است که این قسمت با سرعت بسیار زیادی در بازی قرار گرفته است و این مسئله کاملا مشخص است که تیم سازنده سرعت زیادی برای ساخت این بازی خرج داده اند تا این بازی را در تاریخ مورد نظر منتشر کنند. در بازی، زاویه های مختلف دوربین در بازی قرار گرفته شده اند که هر کدام در حالت های مختلف بازی را به نمایش در می آورند و به خوبی همراه با توپ حرکت می کنند. در دیگر تغییراتی که گیم پلی بازی ایجاد شده است، می توان به نحوه زدن ضربات پنالتی اشاره کرد. ضربات پنالتی در این بازی بسیار جذاب تر و کمی مشکل تر و یا در واقع طبیعی تر از گذشته شده اند. در این حالت بازیکنان با تجربه و یا ستاره های تیم از شانس بیشتری برای گل کردن ضربات برخودار هستند. در این ضربه ها شما می توانید نقطه ای از دروازه که می خواهید توپ به آنجا برود را مشخص کنید و سپس با قدرت مناسب توپ را شوت کنید. در این بازی می توانید با اکثر تیم های فوتبال از جمله تیم ملی فوتبال ایران هم بازی کنید. می توانید از دوره مقدماتی مسابقات جام جهانی شروع کنید و به مراحل نهایی برسید. می توانید از بیش از 199 تاکتیک مختلف در بازی های خود استفاده کنید. تاکتیک و قدرت هر تیم با یکدیگر متفاوت است. مثلا: تیم آرژانتین بسیار سریع و تاکتیکی بازی می کند، در حالیکه آلمان بسیار منظم و دقیق بازی می کند. قدرت ستاره ها در تیم های مختلف بسیار بالاست. ستاره های هر تیم نقش بسیار مهمی را در طول بازی ایفا می کنند. از این رو باید بازی خود و یا تاکتیک تیم را طوری بچینید که ستاره ها به خوبی در تیم فعالیت کنند. گیم پلی بازی در برخی موارد ایراداتی را هم در بر دارد که کمی باعث شده این قسمت از نسخه قبلی ضعیف تر باشد. اما همان طور که گفته شد، این بازی با حفظ کردن هسته گیم پلی نسخه گذشته، بیشتر سعی دارد تا هیجان مسابقات جام جهانی را به شما انتقال دهد تا یک فوتبال کاملا اساسی و دقیق. اما چیزی که مشخص است، این است که در FIFA 11 حتما یکسری از المان های این بازی در آن نسخه حضور خواهند داشت.FIFA-World-Cup-2010-Shots-1-685x385
بازی FIFA World Cup 2010 که یک عنوان مناسبتی از سری بازی های FIFA است را می توان یکی از نسخه های خوب این سری از بازی ها نام برد. البته عدم تغییرات آنچنانی نسبت به نسخه گذشته، باعث شده تا از لحاظ فنی پشت سر FIFA 10 قرار بگیرد. اما این بازی همان طور که از قبل هم کاملا مشخص بود، بر مبنای انتقال هیجان و تب و تاب بازی های جام جهانی به کنسول های خانگی ساخته شده بود و تیم سازنده هم به خوبی توانسته به این هدف دست پیدا کند. به بازی FIFA World Cup نباید به صورت یک نسخه کامل از سری بازی های FIFA نگاه کرد، بلکه بیشتر باید آن را یک Spin-Off  بسیار خوب قلمداد کرد. اما یکی از اتفاقاتی که در این نسخه بسیار جای سوال ایجاد کرده است، عدم عرضه این بازی برای PC است. در حالی که همیشه این سری از بازی ها پای ثابتی برای PC بودند. جای تعجب است که چرا این نسخه برای این پلتفرم عرضه نشده است.

توسط RSS یا ایمیل مطالب جدید را دریافت نمایید. ایمیل :