10 بازی برتر دهه از نظر IGN

نوشته شده توسط نیما مالکی در 04 اسفند 1388. در بخش : گیم - نقد و بررسی

best-games-never-made-6وب سایت IGN چندی پیش ده بازی برتر که از ابتدای سال ۲۰۰۰ تا انتهای سال ۲۰۰۹ ساخته شده‌اند، را معرفی کرد. نکته قابل توجه در این لیست عدم حضور بازی GTA IV و هیچ یک از عناوین سری HALO است.

لیست منتشر شده به شرح زیر است:

۱-  Half Life 2

“نیمه جان ۲ ” توسط شرکت Valve ساخته شد و در سال ۲۰۰۴ توسط ” Vivendi Games” به صورت انحصاری برای PC عرضه شد. با آن که بیش از پنج سال از عرضه ‌ی نیمه جان دو می‌گذرد، بسیاری از گیمر‌ها از نیمه جان دو به عنوان بهترین بازش شوتر تاریخ و کامل‌ترین بازی یاد می‌کنند.

۲- Shadow of the Colossus

این بازی که محصول شرکت SCEI است، در اواخر نسل ششم (سال ۲۰۰۵) به صورت انحصاری برای PS2 عرضه شد. “سایه‌ی کولوسوس” توانست نظر بسیاری از منتقدان را جلب کند، ولی

به دلیل تبلیغات نامناسب در بازار فروش با شکست بسیار بزرگی روبرو شد.

۳- Star Wars Knights of the Old Republic

بیش‌تر گیمر‌های حرفه‌ای این بازی را با نام KOTOR می‌شناسند. کوتور توسط “Bioware” ساخته و توسط “لوکاس آرتز” در سال ۲۰۰۳ برای PC و کنسول نسل ششمی Xbox منتشر شده است. بعضی از منتقدین از KOTOR به عنوان انقلابی در نوع روایت‌ داستان در بازی‌های نقش‌آفرینی یاد می‌کنند.

۴- Grand Theft Auto III

راک استار GTA3 را در سال ۲۰۰۱ به صورت انحصاری برای کنسول PS2 عرضه کرد. “ماشین دزدی بزرگ سه” تحولی بزرگ در سبک Open-World ایجاد کرد به طوری که هنوز بسیاری از استودیو‌های بازی‌سازی از کلیشه‌های GTA 3 در ساخت بازی‌هایشان بهره می‌برند.

۵- Super Mario Galaxy

این بازی پرفروش‌ترین عنوان کنسول خانگی Wii تا به امروز است. سوپر ماریو گالاکسی سال ۲۰۰۷ توسط نینتندو ساخته و به صورت انحصاری برای “وی” عرضه شد. مهم‌ترین ویژگی این بازی به کارگیری خلاقیت برای طراحی مراحل متعدد بازی است.

۶- Counter-Strike

“کانتر استرایک” در واقع یک “ماد” (Mod) برای نسخه‌ی اول Half Life بود که به دلیل استقبال بسیار زیاد توسط شرکت “والو” (Valve) به صورت یک بازی مستقل از نیمه جان عرضه شد. مهم‌ترین ویژگی‌های کانتر استرایک که طول عمر این بازی را تظمین کرده است، بالانس بودن قدرت دو تیم و امکان پیاده‌سازی استراتژی‌های مختلف است.

۷- Fallout 3

“فال‌ آوت سه” سال ۲۰۰۸ برای PC و Xbox360 و PS3 به بازار آمد. با آن که نسخه‌ی سوم فال‌ آوت نسبت به نسخه‌ی دوم خیلی راحت‌تر شده بود و از نقش‌آفرینی دور شده بود ولی باز تبدیل به بازی موفقی شد. یکی از دلایل موفقیت فال آوت سه تبلیغات گسترده در سایت‌های تخصصی بازی‌های ویدئویی بود.

۸- Okami

Clover Studio با ساخت بازی “اکامی” کاری کرد تا سبک گرافیکی “سل شید” دوباره جان بگیرد. اکامی در سال ۲۰۰۶ میلادی توسط “کپکام” به صورت انحصاری برای PS2 منتشر شد.

Okami-issun

نمونه‌ای از سبک سل شید در بازی اکامی

 

9- Battlefield 1942

“میدان نبرد: ۱۹۴۲″ اولین بازی شوتری بود که بر روی بخش چند نفره و آنلاین تمرکز کرده بود. نقشه‌های بسیار بزرگ، وسایل نقلیه متعدد، نگاهی جدید به جنگ جهانی دوم و … همگی از دلایل موفقیت این بازی هستند. این بازی در سال ۲۰۰۲ توسط DICE ساخته و به وسیله‌ی “الکترونیک آرتز” برای PC عرضه شد.

۱۰- Uncharted 2: Among Thieves

“آنچارتد ۲″ در اواخر سال ۲۰۰۹ به صورت انحصاری برای کنسول خانگی PS3 عرضه شد. می‌توان آنچارتد دو را کامل‌ترین اکشن سوم شخص تا کنون دانست. کنترل روان، داستان درگیرکننده، گرافیک خیره کننده و صحنه‌های از پیش کارگردانی شده از مهم‌ترین ویژگی‌های آنچارتد دو است.

منبع: IGN

توسط RSS یا ایمیل مطالب جدید را دریافت نمایید. ایمیل :