شارژ موبايل با كفش

نوشته شده توسط نیما مالکی در 18 بهمن 1388. در بخش : سخت افزار - معرفی

1001349_bاين ماده از نانو رشته هاي ZPT يا Lead Zirconate Titanate ساخته شده است. سطحي سراميکي که از خواص فيزوالکتريکي برخوردار بوده و مي تواند در زماني که تحت فشار قرار داشته باشد از خود انرژي الکتريکي توليد کند. تراشه هاي فيزو-لاستيکي درون سيليکوني شفاف قرار داده شده اند تا در زمان خميده شدن قادر به توليد انرژي باشند.

دانشمندان مي گويند اين صفحات لاستيکي را مي توان روزي در کف کفشها مورد استفاده قرار داد تا با کمک انرژي به وجود آمده به واسطه فشار وارد شده بر روي کفشها بتوان تلفنهاي همراه را با کمک راه رفتن شارژ کرد. همچنين امکان قرار دادن اين تراشه ها در بدن انسان نيز وجود خواهد داشت تا به تامين انرژي مورد نياز تجهيزات پزشکي بپردازد.

براي مثال مي توان با استفاده از مواد زيستي اين تراشه را در نزديکي ريه انسان قرار داد تا با حرکات اين اندام بتواند انرژي مورد نياز دستگاه تنظيم ضربان قلب را تامين کند. به اين شکل مي توان نياز به انجام جراحي را براي تعويض باطري هاي اين دستگاه کاهش داد.

بر اساس گزارش سي نت، محققان نسبت به ابداع جديد خود بسيار اميدوارند و معتقدند اين ابداع يکي از کاربردي ترين مواد فيزوالکتريک است که مي تواند 80 درصد از انرژي مکانيکي وارد شده را به انرژي الکتريکي تبديل کند.

توسط RSS یا ایمیل مطالب جدید را دریافت نمایید. ایمیل :