اطلاعات جالب Flurry در مورد تبلت اپل!

نوشته شده توسط نیما مالکی در 09 بهمن 1388. در بخش : سخت افزار - معرفی

بر طبق آمار بدست آمده از کدهای قرار گرفته روی نرم‌افزارهای آیفون و آیپاد توسط شرکت Flurry، این کمپانی ۵۰ دستگاه را به عنوان نمونه‌هایی برای تبلت اپل شناسایی کرده است. Flurry به طور قطع می‌تواند ادعا کند که این دستگاه‌ها در منطقه جغرافیایی منطبق بر کمپ Cupertino  اپل ظاهر شده‌اند بنابراین می‌توان ادعا کرد که دستگاه‌های مذکور به احتمال زیاد نمونه‌های آزمایشی تبلت اپل بوده‌اند. آمار استخراج شده از این کدها حاکی از این است که دستگاه‌های مذکور آیفون یا آی.پاد تاچ‌هایی با ورژن جدید نبوده‌اند و سخت‌افزاری جدید را شامل می‌شدند.
نشانه‌هایی از شروع آزمایش روی این دستگاه‌ها از اکتبر ۲۰۰۹ در آمار Flurry دیده شده بود ولی
آزمایش نرم‌افزارها بر روی این دستگاه‌ها به طور محسوسی در ماه ژانویه افزایش یافت. اپل در این مدت دستگاه‌های مختلفی را با سخت‌افزار و نرم‌افزارهای متفاوتی مورد آزمایش قرار داده است و این آزمایش‌ها در ماه‌های اخیر و در روزهای اخیر بعد از خبر قطعی اپل در تائید وجود چنین دستگاهی رشد چشم‌گیری داشته است و این‌ها همه نشانه‌هایی است از وجود دستگاهی با مشخصاتی متفاوت از آیفون و آی.پاد تاچ ولی با قابلیت اجرای نرم‌افزارهای این دو دستگاه.
اپل در ماه‌های اخیر اطلاعات زیادی در مورد تبلت خود ارائه نکرده است، او حتی نام دقیق این دستگاه را نیز اعلام نکرده است و شاید اگر شایعه‌ها به این شدت در سطح اینترنت پخش نمی‌شدند همین پیام تائید را نیز بروز نمی‌داد. حال که وجود چنین دستگاهی تائید شده است سوال بعدی در مورد کابرد آن خواهد بود، آیا این دستگاه مانند آیفون یک دستگاه جیبی است، آیا برای تماس تلفنی برنامه‌ریزی شده است یا …
سوال مهم بعدی در مورد این دستگاه سیستم‌عامل این دستگاه است، با توجه به آمار بدست آمده بسیاری از نرم‌افزارهای آیفون بر روی این دستگاه‌ها مورد آزمایش قرار گرفته‌اند و همه نیز اجرا شده‌اند بنابراین می‌توان به سادگی نتیجه گرفت که سیستم عامل این دستگاه احتمالاً یک نسخه بروز شده از آیفون خواهد بود. شاید به این وضوح نتوان در مورد این موضوع اظهار نظر کرد ولی مهمترین نکته‌ای که می‌توان از این آمار برداشت کرد این است که این سیستم‌عامل نرم‌افزارهای آیفون را اجرا می‌کند.
Flurry در نمودار زیر آمار حاصل از اجرای ۲۰۰ نرم‌افزار را بر روی این دستگاه‌های مشکوک به تبلت اپل آورده است.  مطالعه طبقه‌بندی موضوعی که این نرم‌افزارهای در آن‌ها قرار می‌گیرند و اپل آن‌ها را مورد آزمایش قرار داده است می‌تواند برای ما کاربردی را که اپل از این دستگاه انتظار دارد را مشخص کند.
همانطور که در نمودار بالا مشاهده می‌کنید بیشترین نرم‌افزارهای تست شده از بازی‌ها بوده‌اند، بعد از بازی‌ها نرم‌افزارهای سرگرم کننده بیشترین نرم‌افزار مورد آزمایش قرار گرفته بوده‌اند، نرم‌افزارهای مرتبط با اخبار و کتاب‌های الکترونیک و …
برای بازی نه کار
تاریخ به ما نشان می‌دهد که دستگاه‌های جیبی و قابل حمل که تبلت‌ها نیز یکی از این دست هستند می‌توانند کاربردهای بسیاری داشته باشند، مثلاً می‌توانند برای نت برداری و برنامه‌ریزی روزانه و … مورد استفاده قرار گیرند. حتی می‌توانند کاربردهای صنعتی و تجاری نیز داشته باشند، می‌توان از آن‌ها در بازارهای بورس برای نگهداری و وارد کردن سریع داده‌ها استفاده کرد و هزاران هزار کاربرد اداری و صنعتی دیگر که می‌توان نمونه‌هایی از آن‌ها را به سادگی پیدا کرد. ولی در اینجا بزرگترین دسته نرم‌افزارهای تست شده روی سیستم بازی‌ها هستند و این یعنی اینکه اپل، تبلت خود را برای اهداف تجاری و یا صنعتی و یا به عبارتی دقیق‌تر کاربردهای جدی طراحی نکرده است. مسلماً یک دستگاه با صفحه‌ای بزرگتر، مولتی تاچ، پردازنده‌ای قوی‌تر و بالاخره امکان اجرای چند نرم‌افزار در یک زمان (Multi-Tasking) برای بازی مناسب‌تر از آیفون کوچک و ضعیف است.
یک دستگاه چند رسانه‌ای
همانطور که مشاهده می‌کنید، دسته نرم‌افزار مورد آزمایش قرار گرفته بعد از بازی‌ها به ترتیب نرم‌افزارهای سرگرم‌کننده، کتاب و اخبار، سبک زندگی، برنامه های کاربردی، موزیک و عکاسی هستند. بنابراین ما با سیستمی چند رسانه‌ای روبرو هستیم که به طور خاص مصرف‌کننده‌ها را نشانه‌گرفته است . در ماه اکتبر Flurry مقایسه‌ای را میان استفاده از آیفون برای خواندن کتاب‌های الکترونیک و استفاده از کتابخوان Kindle ارائه کرد، در آنجا آمار نشان از رشد سریع استفاده از آیفون برای استفاده در این زمینه میداد. با توجه به رشد سریع محتویات تحت وب و دیجیتال نیاز به اینگونه دستگاه‌ها بیش از پیش دیده می‌شود و آمار نرم‌افزارهای تست شده در دسته سبک زندگی، سرگرمی و از همه مهمتر کتاب‌ها و اخبار نشان از این دارد که تبلت اپل به احتمال زیاد نیازهای روزمره دیجیتال را هدف گرفته است، و در نهایت بعد از بررسی کلی نرم‌افزارهای تست شده بر روی این سیستم‌ها نشانه‌هایی قوی از وجود ماژول‌هایی برای ارتباطات آنلاین دیده شده است که شامل بازی‌های اجتماعی، شبکه‌های اجتماعی، اشتراک‌گذاری عکس و … است.
جنگی برای تصاحب اتاق نشیمن در کار نیست
اینطور که از شواهد و آمار ما بر می‌آید اپل قصد ندارد تا این سیستم را وارد جنگ با تلویزیون‌ها و کنسول‌های بازی و از این دست دستگاه‌ها بکند بلکه این دستگاه احتمالاً دستگاهی سبک برای کسانی است که می‌خواهند اطلاعاتی را در خارج از منزل به همراه داشته باشند. آمار خرید تعداد بالای صفحه OLED و LCD با اندازه “۱۰.۱ از یک تولید کننده آسیایی این موضوع را قوت می‌بخشد که این دستگاه به گونه‌ای طراحی شده است که به سادگی قابل حمل باشد.
نکته‌ای برای تولید کنندگان نرم‌افزار
آمار فرستاده شده از طرف کدهای ما حاکی از این است که نرم‌افزارها روی سیستمی با سیستم‌عامل آیفون ۳.۲ اجرا شده‌اند که البته هنوز رونمایی نشده است. در حال حاضر سیستم‌عامل به کار رفته روی سیستم آیفون نسخه ۳.۱.۲ است.
منبع: Flurry

توسط RSS یا ایمیل مطالب جدید را دریافت نمایید. ایمیل :