نکاتي مهم براي خريد تلويزيون ال‌سي‌دي

نوشته شده توسط نیما مالکی در 27 تیر 1389. در بخش : سخت افزار - ترفند

LCD

امروزه با پیشرفت تکنولوژی های استفاده شده در فیلم ها خرید تلویزیون های LED و LCD جزو خریدهای بسیار ضروری برای هر خانواده شده است. شما حتی اگر بخواهید یک فیلم با کیفیت HD را در تلویزون های قدیمی (CRT) ببینید ، شاید تفاوت چندانی با فیلم های بی کیفیت VCD نداشته باشد. برای لذت بردن از کیفیت این ویدیو ها شما به یک تلویزیون LCD و یا LED با رزولوشن بالا نیاز دارید.

اما برای اینکار فقط یک راه دارید و آن این است که بدانید چه میخواهید بخرید.

اکثریت خانواده ها با مراجعه به فروشگاه ها اقدام به خرید این اجناس گران قیمت مینمایند ، و فروشنده با حرف های پیش پا افتاده ای مثل : " به پسر عموم هم دادم خیلی عالیه و ... " اقدام به معرفی امکانات این دستگاه ها مینمایند. اما شاید بهتر باشد کمی با چشمان بازتر و دقیق تر اقدام به خرید این اقلام نماییم. پس با ما باشید تا در ادامه مطلب روش دقیق خرید این دستگاه ها را یاد بگیریم و انتخابی صحیح انجام دهیم.

بودجه، فاکتور اصلي
براي بسياري از ما، بودجه هميشه اولين و مهم‌ترين عامل است و براساس بودجه انتخاب خود را مشخص مي‌کنيم. قبل از رفتن به بازار و مشاهده مدل‌هاي مختلف و البته جذاب! ابتدا ميزان هزينه‌اي را که براي اين کار در نظر گرفته‌ايد، مشخص کنيد.
به خاطر داشته باشيد مقدار بودجه مي‌تواند کاملا محدوده انتخاب شما را عوض کند. اندازه و سايز تلويزيون‌هاي ال‌سي‌دي رابطه‌اي مستقيم با قيمت دارد (با فرض يکسان بودن مشخصات)؛ هر قدر صفحه تلويزيون بزرگ‌تر باشد، قيمت آن نيز بالاتر مي‌رود، البته امکانات و فناوري‌هاي به کار رفته نيز تاثير زيادي در کاهش و يا افزايش قيمت يک محصول دارند.
البته ممکن است تلويزيون‌هايي با اندازه و ويژگي‌هاي نسبتا يکسان ولي با قيمت‌هاي مختلف در بازار پيدا کنيد که دليلش چيزي جز معروفيت کمپاني سازنده نخواهد بود.

اندازه
اندازه تلويزيون به ميزان زيادي بستگي به فضاي اتاقي که قرار است در آن نصب شود دارد و البته به ميزان بودجه! در ال‌سي‌دي کيفيت تصوير به فاصله و زاويه ديد شما از تلويزيون ارتباط زيادي دارد. براي انتخاب سايز مناسب با فضاي اتاق بهتر است از فرمول زير استفاده کنيد. اين فرمول مي‌تواند حداقل فاصله نشستن تا تلويزيون را نيز مشخص کند:
اندازه صفحه تلويزيون بر حسب اينچ *2 = حداقل فاصله‌اي که جلوي تلويزيون بايد خالي باشد.
فقط يادتان باشد که اين اندازه بر حسب اينچ است و با ضرب کردن آن در عدد2.54 بهترين مسافت ديد بر حسب سانتي‌متر به دست مي‌آيد. به طور مثال براي ال‌سي‌دي 42 اينچ، حداقل فاصله تا تلويزيون در حدود 213 سانتي‌متر است.
رعايت فاصله مناسب بسيار اهميت دارد. اگر بيش از اندازه به صفحه تلويزيون نزديک شويد، تصاوير را آن طور که بايد نمي‌بينيد و به خصوص لبه‌هاي تصوير را به صورت دندانه‌دار مشاهده مي‌کنيد.

LCDTVBuersGuid_01_s
شکل 1: اين تصوير حداقل فاصله تا تلويزيون را نشان مي‌دهد

رزولوشن
همانطور که مي‌دانيد رزولوشن، ميزان وضوح تصوير را مشخص مي‌کند.
به عنوان مثال رزولوشن 720 * 1280 را در نظر بگيريد: عدد اول (1280) نماينده تعداد ستون‌ها و عدد دوم نماينده (720) تعداد سطرها است. اين ميزان هر قدر بيشتر باشد، يعني تعداد پيکسل‌ها بيشتر شده و در نتيجه وضوح تصوير بيشتر مي‌شود.
در خصوص رزولوشن تلويزيون‌هاي ال‌سي‌دي، دو واژه بسيار استفاده مي‌شود:
HD و FULL HD

)HDسرواژه عبارت High Definition است). در تلويزيون‌هاي HD، رزولوشن تصوير در دو اندازه 720 × 1280 و 768 * 1366 و در تلويزيون‌هاي Full HD رزولوشن 1080 * 1920 است. در بسياري از کاتالوگ‌ها و سايت‌ها از دو عبارت 720p و 1080i (در بعضي موارد 1080p) استفاده مي‌کنند که 720p مترادف HD و 1080i مترادف با Full HD است.
اشاره : در ادامه در خصوص حروف i و p که در انتهاي دو عدد 720 و 1080 آمده توضيح خواهيم داد.

همانطور که مي‌دانيد نسبت تصوير يا همان Aspect Ratio در تلويزيون‌هاي معمولي لامپي 4:3 است. يعني نسبت طول به عرض در صفحه اين تلويزيون‌ها 4 به 3 است. اما در تلويزيون‌هاي ال‌سي‌دي اين نسبت به 16:9 تغيير کرده و صفحه نمايش آنها مستطيل شکل شده است که به آنها اصطلاحا WideScreen (صفحه پهن) نيز گفته مي‌شود.
با توجه به اين موضوع اگر فراموش کرده باشيد که رزولوشن تصوير در تلويزيون‌هاي 1080i (تلويزيون‌هاي Full HD) چقدر است به راحتي مي‌توانيد آن را با يک ضرب و تقسيم ساده به دست آوريد:
با توجه به اينکه نسبت تصوير در تلويزيون‌هاي ال‌سي‌دي 16:9 است، بنابراين با ضرب عدد 1080 در عدد 16 و تقسيم آن بر عدد 9 مي‌توانيد به عدد 1920 برسيد
(1080 * 1920).

LCDTVBuersGuid_02_s
شکل 2: نمايي نزديک از يک تصوير در تلويزيون‌هاي ال‌سي‌دي از نوع  Full HD
LCDTVBuersGuid_03_s
شکل 3: نمايي نزديک از يک تصوير در تلويزيون‌هاي HD


نکته: بسياري از شبکه‌هاي ماهواره‌اي و فيلم‌هاي دي‌وي‌دي از نسبت تصوير 16:9 پشتيباني مي‌کنند اما شبکه‌هاي تلويزيوني داخلي ايران، هنوز از نسبت 4:3 استفاده مي‌کنند. در اين حالت اگر بخواهيد شبکه‌هاي تلويزيوني داخلي را با فرمت Wide تماشا کنيد، تصوير کمي کشيده مي‌شود. اما تلويزيون‌هاي ال‌سي‌دي اين امکان را دارند که تصاوير دريافتي را به صورت 4:3 نيز پخش کنند.

اگر رزولوشن تلويزيون‌هاي Full HD را در هم ضرب کنيد به عدد 2073600 ميليون پيکسل مي‌رسيم به همين دليل به آنها تلويزيون‌هاي 2 مگاپيکسلي نيز اطلاق مي‌شود. اما 2 مگاپيکسل، در چه مصارفي به کار مي‌آيد؟
براي تماشاي برنامه تلويزيون، ماهواره و دي‌وي‌دي، تلويزيون‌هاي HD مناسبند، اما براي فيلم‌هاي Blu-ray و همچنين کنسول‌هاي بازي پيشرفته مانند PSP 3 و Xbox 360 مي‌توان از تلويزيون‌هاي 2 مگاپيسکلي يعني Full HD استفاده کرد.

کنتراست
کنتراست به زبان ساده ميزان اختلاف بين تاريک‌ترين و روشن‌ترين قسمت يک تصوير است. هر قدر اين اختلاف بيشتر باشد، رنگ‌هايي بهتر و بالطبع تصاويري شفاف‌تر و طبيعي‌تر خواهيم داشت.
کنتراست 5000:1 حداقل مقداري است که بايد در نظر بگيريد. البته امروزه در بازار با اعداد اعجاب‌انگيزي مواجه مي‌شويد. کنتراست کمتر از 5000:1 به خصوص براي تلويزيون‌هاي 32 اينچ به بالا توصيه نمي‌شود.

نکته: براي تشخيص اختلاف کيفيت تصوير، بهترين کار اعتماد به چشمان خود است. در زمان خريد معمولا چندين مدل در اندازه‌هاي مختلف يک تصوير را پخش مي‌کنند. شما مي‌توانيد با تمرکز روي هر تصوير اختلاف رنگ و شفافيت آنها را تشخيص دهيد.

زمان پاسخ‌گويي
يکي از مواردي که در خريد ال‌سي‌دي بايد به آن توجه داشت، مقدار زمان پاسخ‌گويي يا همان Response time است. Response time مدت زماني است که طول مي‌کشد تا يک پيکسل از حالت فعال (سياه) به حالت غيرفعال (سفيد) برسد و دوباره به حالت فعال (سياه) بازگردد. اين ميزان بر حسب ميلي‌ثانيه بيان مي‌شود. به عنوان مثال اگر پيکسل در 4 ميلي‌‌ثانيه از سفيد به سياه تبديل و سپس مجدداً در عرض 4 ميلي‌‌ثانيه به رنگ سياه باز گردد، زمان پاسخ‌گويي آن برابر 8 ميلي‌ثانيه است.
زمان پاسخ‌گويي يکي از فاکتور‌هاي مهم در ال‌سي‌دي است، براي اينکه اين ويژگي به ميزان زيادي در نمايش تصاوير پرتحرک و سريع، تاثيرگذار است. در يک ال‌سي‌دي که زمان پاسخ‌گويي سريعي ندارد، در تصاوير پرتحرک (تصاوير ورزشي و فيلم‌هاي اکشن) سايه و يا شبحي از تصوير قبلي در صفحه باقي مي‌ماند.
اين ميزان هر قدر کمتر باشد، ال‌سي‌دي در نمايش صحنه‌هايي با تصاوير سريع، بهتر عمل مي‌کند.
در انتخاب تلويزيون بهتر است اين ميزان کمتر از 8 ميلي‌ثانيه ( بين 4 تا 5 ميلي‌ثانيه) باشد، به خصوص اگر مسابقات ورزشي مانند اتومبيل‌راني و فيلم‌هاي اکشن زياد نگاه مي‌کنيد.

نرخ تازه‌‌سازي

در تلويزيون‌هاي معمولي لامپي (به دليل ماهيتي که دارند) صفحه در هر ثانيه بين 50 تا 60 بار از بالا به پايين، خط به خط بازسازي (Refresh) مي‌شود.
تعريف نرخ تازه‌سازي يا همان Refresh rate در ال‌سي‌دي با تعريف آن در تلويزيون‌هاي لامپي، کمي متفاوت است.
نرخ تازه‌سازي در ال‌سي‌دي، به تعداد فريمي که در ثانيه روي صفحه نمايش داده مي‌شود، اطلاق مي‌شود. به همين دليل به آن Frame rate نيز گفته مي‌شود. به عنوان مثال اگر نرخ تازه‌سازي يک ال‌سي‌دي، 100 هرتز باشد يعني اينکه در هر ثانيه مي‌تواند 100 فريم را نمايش دهد. اغلب تلويزيون‌هاي موجود در بازار ايران از نرخ تازه‌سازي 50 تا 60 هرتز برخوردارند. 60 هرتز تقريبا مقدار خوبي است ولي وقتي صحبت از تصاوير سريع به ميان مي‌آيد (به خصوص در تصاوير ورزشي) براي اينکه هيچ فريمي را از دست ندهيد، تلويزيون‌هايي با نرخ تازه‌سازي 100 تا 120 هرتز انتخاب مناسبي‌ خواهند بود.

زاويه ديد
اين زاويه هر قدر بيشتر باشد، به شما اين امکان را مي‌دهد که با قرار گرفتن در کناره‌هاي صفحه نيز تصوير خوبي داشته باشيد. البته بهترين حالت تماشاي تلويزيون اين است كه روبه‌روي آن بنشينيد.
بعضي از ال‌سي‌دي‌ها از زاويه ديد مناسب 178 درجه برخوردارند. اما براي خريد، حداقل زاويه 160 درجه و يا همان 80 درجه از مرکز ميزان خوبي است.

ورودي‌ها
ورودي‌ها در تلويزيون يکي از مهم‌ترين مواردي هستند که بايد به آن توجه ويژه‌اي داشته باشيد. بهتر است ال‌سي‌دي انتخابي 2 ورودي HDMI داشته باشد تا بتوانيد دستگاه‌هاي جانبي HD‌ را به آن متصل کنيد.
داشتن ورودي USB‌ به سليقه شما بستگي دارد، البته وجود اين ورودي خالي از لطف نيست. بعضي از ال‌سي‌دي‌ها نيز از کارت‌هاي حافظه پشتيباني مي‌کنند که کار ديدن عکس و فيلم‌هايي را که با دوربين تهيه شده‌اند بسيار راحت مي‌کند.

تصوير در تصوير
قابليت تصوير در تصوير يا همان PiP از امکاناتي است که مورد توجه گروهي از خريداران قرار دارد. همانطور که مي‌دانيد با اين قابليت مي‌توان آن واحد دو تصوير از دو منبع مختلف (يکي آنتن و ديگري ورودي ويديو) روي تلويزيون داشت. اگر دنبال آن هستيد که هر دو تصوير را از کانال‌هاي تلويزيوني داشته باشيد، بايد تلويزيوني خريداري کنيد که حتما دو تيونر داشته باشد. چون اغلب تلويزيون‌ها فقط يک تيونر دارند، معمولا مي‌توان يک تصوير از تلويزيون و تصوير ديگر را از دستگاه‌هايي که به تلويزيون متصل کرده‌ايد (مانند ويديو، دي‌وي‌دي، دوربين و .... ) همزمان داشت.

مفهوم  pو i آخر اعداد
صفحه نمايش تلويزيون بايد مرتب اسکن شود تا تصاوير شفاف‌تر و واضح‌تري ارايه دهد. تصاوير به دو روش اسکن يا به اصطلاح Refresh مي‌شوند. اولين نوع اسکن که در تلويزيون‌هاي استاندارد استفاده مي‌شود، به حالت يک خط در ميان است، يعني در هر اسکن يک‌بار كل خطوط فرد و در اسکن بعدي كل خطوط زوج پيمايش مي‌شوند. به اين نوع اسکن Interlace گفته مي‌شود و حرف i نيز بيان‌گر همين کلمه است.
دومين روش، اسکن كل خطوط زوج و فرد باهم است، يعني در هر بار اسکن تمام خطوط همزمان Refresh مي‌شوند که به آن اسکن Progressive گفته مي‌شود و حرف p نيز بيان‌گر همين كلمه است.

LCDTVBuersGuid_04_s
شکل 4: تفاوت اسکن در روش Interlace نسبت به روش Progressive


گارانتي
سعي کنيد تلويزيون خود را از نمايندگي‌هاي معتبر به همراه گارانتي اصلي تهيه کنيد. شايد اين مورد هزينه‌هاي بيشتري براي شما در بر داشته باشد اما مطمئنا اين هزينه بيهوده نخواهد بود.

سخن پاياني
نکاتي که در اين مقاله به آن پرداختيم، مواردي بود که در تمام تلويزيون‌ها مشترک است، از سوني و سامسونگ و ال‌جي گرفته تا پاناسونيک و جي‌وي‌سي‌ و ... اما آنچه که باعث مي‌شود، در شرايط مساوي يک مدل نسبت به مدل ديگر برتري داشته باشد، فناوري‌ خاص و گاهي منحصر به فرد است که بعضي از کمپاني‌ها در ساخت محصولات خود از آن بهره‌ مي‌برند. از اين قبيل فناوري‌ها مي‌توان به موارد افزايش کيفيت صدا، کاهش نويز تصوير، پخش مستقيم فيلم از روي حافظه فلش و ... اشاره كرد.
در پايان مشخصات به عنوان مثال مشخصات دو نمونه از تلويزيون‌هاي موجود در بازار ايران را نشان مي‌دهيم تا بتوانيد  بين مطالب اين مقاله و مشخصات اعلام شده توسط شرکت‌هاي سازنده مقايسه‌اي داشته باشيد.

منبع : ماهنامه تخصصی رایانه خبر

LCDTVBuersGuid_j1_s

LCDTVBuersGuid_j2_s

توسط RSS یا ایمیل مطالب جدید را دریافت نمایید. ایمیل :