گزارش مصاحبه استیو جابز در مورد آی پد

نوشته شده توسط نیما مالکی در 22 فروردين 1389. در بخش : سخت افزار - اخبار داغ

ipad-jobsزمانی صحبت با استیو جابز برای خبرنگاران رویایی تقریبا غیرممکن بود، اما رئیس اپل سرانجام پس از سال‌ها تصمیم گرفت تا این رویا را به واقعیت تبدیل کند و به سئوالات روزنامه‌نگاران پاسخ دهد. به گزارش مهر، استیو جابز که هرگز تن به مصاحبه نمی‌داد شاید به خاطر تغییرات ناشی از مبارزه با سرطان کبد و یا شاید به دلیل استراتژی‌های مرتبط با عرضه "آی- پد" در مراسم معرفی سیستم عامل جدید "آی- فن" گشاده‌تر از همیشه به نظر می‌رسید. به طوری که پس از پایان مراسم معرفی از خبرنگاران خواست که در یک نشست خبری شرکت کنند و در آنجا به سئوالات آنها پاسخ داد. در ادامه خلاصه‌ای از این گفت‌وگو را می‌خوانید:


از عرضه "آی- پد" راضی هستید؟
450 هزار دستگاه فروخته شده در کمتر از سه روز، چطور می‌توانیم راضی نباشیم؟ حتی "والت ماسبرگ" (سرمقاله‌نویس وال استریت ژورنال) هم که کلا با ما بسیار نامهربان است از این نتیجه خوشحال است. "آی- پد" به طور برگشت‌ناپذیری چشم‌انداز دنیای انفورماتیک معاصر را تغییر می‌دهد.

......


چرا؟
تنها مسئله سخت‌افزاری نیست، بلکه نرم‌افزار را هم باید در نظر داشت. برای مثال در سه روز، کاربران بیش از 25 هزار کتاب الکترونیک را بارگذاری کردند. با محاسبه اینکه بیش از 185هزار برنامه جانبی برای "آی- پد" در دسترس قرار دارد باید فهمید که هیچ گوشه‌ای از وب وجود ندارد که "آی- پد" نتواند به آن نرسد.

اما اپل تنها عرضه کننده برنامه‌های جانبی نیست...
"آی- پد" پتانسیل بالایی برای دستیابی به 85 میلیون مصرف کننده دارد. ما می‌خواهیم گروهی از برنامه‌های جانبی را عرضه کنیم که به کاربران کمک کنند نه اینکه برای آنها ایجاد مشکل کنند.

عرضه iAd، سکوی جدید تبلیغات که بر روی تمام برنامه‌های جانبی دستگاه‌های قابل حمل اپل نصب خواهد شد نشانه‌ای از ورود اپل در عرصه تبلیغات موبایل است. طرح‌های آینده شما در این بخش چیست؟
ما درحال پاسخگویی به فشارهای موجود در این بخش هستیم. هم برنامه‌نویسان و هم آژانس‌های تبلیغاتی از مدت‌ها قبل برای فقدان وسایلی برای تولید آگهی‌های تبلیغاتی برای "آی- فن" ابراز تاسف می‌کردند. بنابراین iAd می‌خواهد این خلاء را پر کند و به توسعه دهندگان ما امکان دهد که روی برنامه‌های جانبی خود پول مبادله کنند. امروز بسیاری از آنها برای یک مشت پول خرد این تبلیغات را انجام می‌دهند اما با این روش جدید، بخش اعظمی از درآمدها به آنها می‌رسد.

این اولین بار نیست که شما در عرصه تبلیغات وارد می‌شوید... .
درست است. چند وقت قبل ما به دنبال خرید شرکت AdMob بودیم که بزرگترین آژانس تبلیغاتی برای بازار موبایل است اما گوگل در آخرین لحظه همه چیز را به باد داد. بعدها ما Quattro Wireless را خریدیم. یک آژانس تبلیغاتی کوچک‌تر اما پیشگام. الان فکر می‌کنیم که موفق شده‌ایم طرحی را تولید کنیم که حرف تبلیغات را در سطح سیاره‌ای به گوش همه برساند.

چرا معتقدید که "آی- فن" و "آی- پد" سکوهای خوبی برای تبلیغات باشند؟
مسئله تعداد مطرح است. در دنیا بیش از 100 میلیون آی- فن موجود است. بخش اعظم فعالیت موبایلی کاربران محصولات اپل بر روی برنامه‌های جانبی و کاربردها انجام می‌شود. در کل هر کاربر به مدت 30 دقیقه در روز از این برنامه‌ها استفاده می‌کند. اگر 10 آگهی تبلیغاتی روی هر یک از این تلفن‌ها ظاهر شود یک میلیارد تماس روزانه بین مصرف کننده و آگهی کننده برقرار می‌شود. پس بی‌فایده است که بخواهم درباره توان اقتصادی این ارقام تاکید کنم.

بنابراین برنامه‌های جانبی در مرکز چشم‌انداز آینده شما قرار دارند؟
بله. آینده اینترنت بیش از همیشه موبایلی می‌شود و بیش از همیشه در جهت شبکه‌های اجتماعی پیش می‌رود. این چیزی است که ما روی آن کار می‌کنیم.


توسط RSS یا ایمیل مطالب جدید را دریافت نمایید. ایمیل :