دو خبر داغ برای علاقه مندان به فعالیت در حوزه ی بازی های رایانه ای در ایران

نوشته شده توسط امیررضا عدالت در 19 خرداد 1389. در بخش : گیم - اخبار داغ

files_news__files_news__984330files_news__drw250h250mresizeByMaxSizew250h250mresizeByMaxSizew250h250mresizeByMaxSize

دو خبر داغ برای علاقه مندان به فعالیت در حوزه ی بازی های رایانه ای در ایران .

1.نخستین جشنواره بین المللی بازی‌های رایانه‌ای تابستان سال جاری در تهران برگزار خواهد شد.

2.راه اندازی رشته "ساخت بازی های رایانه ای" در ایران

مشروح اخبار در ادامه مطلب

به گزارش معاونت ارتباطات و بین الملل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، دکتر بهروز مینایی مدیر عامل این بنیاد با اعلام این خبر گفت: با توجه به افزایش کمی و کیفی تولیدات داخلی و نیز جایگاه بین المللی ایران در عرصه بازی‌های رایانه‌ای و همچنین با هدف شناخت و حمایت از ظرفیت‌ و استعدادهای موجود این صنعت در کشور، نخستین جشنواره و نمایشگاه بین المللی بازی‌های رایانه‌ای تابستان امسال در شهر تهران برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به رشد روز افزون این هنر صنعت در میان جوانان نخبه کشور بر ضرورت برگزاری چنین رویدادی تاکید کرد و گفت: این رویداد بزرگ فرهنگی برای نخستین بار در دو بخش نمایشگاه و جشنواره برگزار می‌گردد.

مدیر عامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای افزود: جشنواره بازی‌های رایانه‌ای در دو بخش اصلی  و جنبی برگزار می‌شود. بخش اصلی با عنوان "مسابقه بازی‌های رایانه‌ ایرانی" شامل چهار گروه بازی‌های بزرگ، بازی‌های (Online)، بازی‌های موبایل و بازی‌های کوچک (Indie) و بخش جنبی شامل مسابقه طراحی کاراکتر، مسابقه بازینامه نویسی، مسابقه بازی‌های تغییریافته (mod) و مسابقه بازی‌های فلش می‌باشد که به آثار برگزیده جوایز نفیسی اهدا خواهد شد.

دکتر مینایی ادامه داد: .نمایشگاه بین المللی بازی‌های رایانه‌ای نیز در شش بخش شامل تولیدات، فنآوریها،  خانواده، بازی و سرگرمی، کارگاه‌های تخصصی و مسابقات  برپا خواهد شد.

فراخوان جشنواره به زودی از طریق سایت بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای به آدرسwww.ircg.ir در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت.

وخبر دوم اینکه وزارت علوم با راه اندازی رشته "ساخت بازی های رایانه ای" در مقطع کارشناسی ارشد موافقت کرد.
مدیرکل بنیاد ملی بازی های رایانه ای با بیان این مطلب در همایش چشم انداز مالتی مدیا و انیمیشن در شیراز افزود: 50 بازی رایانـه ای در داخل ساختـه و به بازار عرضه شده است و تا پایان شهریور هم 25 بازی رایانه ای جدید عرضه می شود.

مینایی با اشاره به این که رده بنــدی بازی های رایانه ای موجود در کشور از سال 86 آغاز شده است گفت: محققان و کارشناسان بنیاد ملی بازی های رایانه ای، یک هزار و 800 بازی را رده بندی کرده اند و شرکت های توزیـع کننده بازی ها هم موظفند تا رده بندی سنی و محتوایی بازی ها را روی بازی ها درج کنند.

مدیرکل بنیاد ملی بازی های رایانه ای افزود: خانواده ها می توانند با فرستادن نام لاتین بازی ها به سامانـه پیـام کوتاه " 20000700 " از رده بندی بازی آگاه شوند.

مینایی گفت: این بنیاد از طرح های جدید بازی های رایانه ای حمایت می کند و کسانیکه طرح جدید انیمیشن و یا بازی رایانــه ای دارند می توانند با مراجعه به سایت WWW.IRCG.IR نام نویسی و طــرح خود را ارائه کنند.

وی یکی از بزرگترین چالش های بازی های رایانــه ای را رعایت نکردن قانون کپی رایت دانست و افزود: این موضوع موجب شده است تولیدات داخلی قابلیت رقابت با قیمت بازی های رایت شده را از دست بدهنــد و از طرفی کشورهای دیگر هم تمایلی به سرمایه گذاری در این عرصه نداشته باشند.

مدیرکل بنیاد ملی بازی های رایانه ای با بیان اینکه پارسال حدود 37 میلیون نسخه بازی رایانه ای و کنسولـی درکشور به فروش رسید که سهم بازی های ایرانی به یک صدم هم نمی رسد گفت: یکی ازمهمترین علت سهم ناچیز بازی های ایرانی، گران بودن این بازی ها به نسبت بازی های رایتی خارجی است.

توسط RSS یا ایمیل مطالب جدید را دریافت نمایید. ایمیل :

نظرات   

 
0 # Guest 1390-10-05 19:52
جالبه خودمون بازي مي سازيم خودمونم خوشمون مياد
پاسخ | پاسخ با بازگو کردن | بازگو کردن | گزارش به مدیر