گوگل شاید به فعالیت خود در چین خاتمه دهد

نوشته شده توسط نیما مالکی در 24 دی 1388. در بخش : وب و اینترنت - اخبار داغ

google

گوگل سانسور نتایج جست‌وجو در چین را متوقف کرده و ممکن است به فعالیت‌هایش در این کشور به طور کامل پایان دهد.

بنابر اعلام گوگل، این شرکت به همراه دست کم ۲۰ شرکت دیگر در ماه دسامبر هدف حملات اینترنتی قرار گرفت که در طی آن تلاش شده بود به اشتراک‌های جی میل فعالان حقوق بشر چینی نفوذ شود.

تحقیقات این شرکت نشان داده اشتراک‌های فعالان حقوق بشر چینی که از جی‌میل در

اروپا، چین یا آمریکا به طور مرتب استفاده می‌کردند با استفاده از نرم‌افزار مخرب مورد رخنه قرار گرفته بودند اما گوگل معتقد است بیش‌تر این حملات دفع شده و تنها اطلاعات جزیی مانند تاریخ ارسال و موضوع ایمیل‌ها از دو اشتراک به سرقت رفته‌اند.

به گفته مدیر حقوقی گوگل، این شرکت آگاه است که مقابله با درخواست دولت چین در مورد فیلتر موتور جست‌وجوی اینترنت ممکن است به معنی ناچار بودن به تعطیلی فعالیت‌هایش در چین باشد.

به گزارش ایسنا، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا نیز از پکن درخواست کرد درباره حملات هکری علیه گوگل و ۲۰ شرکت دیگر که از این کشور سرچشمه گرفته، توضیح دهد.

این خبر تغییرجهت عمده‌ای برای این پیشروی جست‌وجو محسوب می‌شود که مکررا بر تابعیت خود از قوانین چین برای مسدود کردن مطالب سیاسی و اجتماعی مخالف در سرویس چینی‌اش تاکید داشته و موجب شده اعتراض شدید مدافعان آزادی بیان و حتی برخی از سهامداران این شرکت برانگیخته شود.

گوگل که مقر اصلی آن در مونتین ویوی کالیفرنیا است اعلام کرده فعالیت‌های چینی این شرکت میزان جزیی از حدود ۲۲ میلیارد درآمد سالیانه‌اش را تشکیل می‌دهد. بنا بر پیش‌بینی تحلیلگر جی پی مورگان، درآمد گوگل در چین در سال جاری میلادی به ۶۰۰ میلیون دلار می‌رسد.

اگرچه گوگل محبوب‌ترین موتور جست‌وجو در جهان به شمار می‌رود اما در چین با فاصله زیادی پس از شرکت چینی بایدو که بیش از ۶۰ درصد بازار جست‌وجوی این کشور را در اختیار دارد، در مکان دوم قرار دارد.

مدافعان آزادی بیان امیدوارند شرکت‌های دیگری که در چین فعالیت می‌کنند نیز از گوگل پیروی کرده و استراتژی خود را در همکاری با دولت چین برای سانسور اینترنت پایان دهند.

توسط RSS یا ایمیل مطالب جدید را دریافت نمایید. ایمیل :