ثبت دامنه ها با خط فارسی تا یک ماه دیگر

نوشته شده توسط نیما مالکی در 18 اسفند 1388. در بخش : وب و اینترنت - اخبار داغ

flag-ir"تا یک ماه و نیم دیگر و با دریافت دامنه دات ایران، ثبت دامنه‌های اینترنتی بدون پسوند ir و به خط فارسی خواهد بود" این خبری بود که روز گذشته علیرضا صالح، مدیر ثبت دامنه‌های اینترنتی پژوهشگاه دانش‌های بنیادی اعلام کرد.

پیش از این نیز گفته شده بود که از اواسط سال 2010 (تابستان 89) کاربران کشورهای مختلف می‌توانند به زبان خود دامنه‌های اینترنتی را در مرورگر خود تایپ کرده و به جست و جو بپردازند.
موضوع بین‌المللی‌سازی سیستم
نام دامنه‌های اینترنتی پس از چندین سال بحث و انجام تست‌های مقدماتی انجام می‌گیرد و به گفته مدیرعامل آیکان این طرح یک قدم بزرگ در تاریخ اینترنت محسوب می‌شود.

دات ايران تا یک ماه دیگر
گفته می‌شود که استفاده از نام‌دامنه ملی اتفاق جدیدی نیست؛ چرا که تا قبل از این نیز این نوع دامنه‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما برای اینکه مشکلی در سیستم به وجود نیاید، در انتهای هر آدرس یک ir. به صورت نامرئی قرار می‌گرفت؛ اما در حال حاضر با طرح جدیدی که آیکان تصویب کرده است تمام دات ایران‌ها مستقل ثبت خواهند شد و در انتهای آن دیگر آن ir. نامرئی قرار نمی‌گیرد. ادامه مطلب


علیرضا صالح در این خصوص می‌گوید: « در حال حاضر نزدیک به 4هزار نام دامنه به زبان غیر لاتین یعنی دات ایران به ثبت رسیده است که در انتهای آن یک ir. نامرئی وجود دارد، اما اتفافی که قرار است تا یک یا یک ماه و نیم آینده و طبق پیش‌بینی‌های ما رخ دهد این است که با موافقت سازمان نظارت برنامه‌ها و ارقام اینترنتی (آیکان) دات ایران‌ها به صورت مستقل و بدون ir. مورد استفاده قرار بگیرند.» به گفته صالح وجود ir. نامرئی که در پاره‌ای مواقع هم دیده می‌شود به این دلیل است که ایران تنها در دنیا تعریف شده نیست، اما با درخواست مرکز ثبت دامنه‌ها در یک ماه آینده ایران تنها نیز تعریف خود را در میان نام دامنه‌های جهانی خواهد داشت.
در حال حاضر 4 کشور یعنی امارات متحده عربی، روسیه، مصر و عربستان سعودی موفق به دریافت نام دامنه بین‌المللی شده‌اند. این درحالی است که ایران از جمله کشورهایی بود که پیشنهاد استفاده از نام‌دامنه‌های غیرلاتین و نرم‌افزار کاربردی استفاده از این نام دامنه را به آیکان ارائه داده بود. صالح در خصوص این تاخیر می‌گوید: «هنوز مبهم است که چرا این چهار کشور موفق به دریافت نام‌دامنه غیر لاتین شده‌اند؛ چرا که سایر کشورها از جمله ایران هم همزمان با این کشورها درخواست‌های خود را به آیکان ارائه کرده بودند، اما به نظر من شاید این چهار کشور را به صورت اتفاقی انتخاب کرده باشند.» وی در ادامه تصریح می‌کند که مرکز ثبت‌نام ‌دامنه پیگيری‌های لازم در این خصوص را انجام داده است، اما تنها جوابی که دریافت شده این است که این فرآیندی است که باید طی شود و در این بین کشورهای دیگری نیز هستند که همچنان در انتظار دریافت نام‌دامنه‌های غیرلاتین خود هستند؛ اما قطعا و براساس پیگیری‌های صورت گرفته تا یک ماه دیگر ایران نیز می‌تواند از نام دامنه غیر لاتین خود استفاده کند.
مشکلات موجود
گفته می‌شود برخی مشکلات از جمله نبود یک ویندوز کاملا فارسی استقبال از نام دامنه ایران را با مشکل مواجه مي‌کند. مدیر ثبت دامنه‌های اینترنتی پژوهشگاه دانش‌های بنیادی با تایید این ادعا می‌گوید: « فلسفه داشتن نام دامنه بین‌المللی این است که کاربران به راحتی و با تنوع بیشتری از نام دامنه‌ها استفاده کنند. در چین ویندوزی که استفاده می‌شود کاملا چینی است تنها چیزی که به زبان لاتین نوشته می‌شود آدرسی است که در قسمت آدرس بار نوشته می‌شود که در حال حاضر هم می‌توان آن را به چینی تایپ کرد، اما در ایران با توجه به اینکه سیستم عامل تماما فارسی وجود ندارد، بنابراین در ابتدا این نام‌دامنه فارسی مورد استقبال قرار نمی‌گیرد؛ چرا که کاربران مجبور هستند حروف غیرلاتین روی سیستمشان داشته باشند.» وی در ادامه تصریح می‌کند که در ویندوز چینی حروف کاملا چینی است و حروف لاتین به آن اضافه می‌شود؛ در حالی که در ایران ویندوز کاملا لاتین است، اما حروف فارسی به آن اضافه می‌شود به همین دلیل استقبال و توجه به دامنه‌ای مانند ایران ممکن است در ابتدا چندان قابل توجه نباشد و این یکی از مشکلاتی است که شاید در آینده با آن روبه‌رو شویم. بنابر اظهارات صالح مهم‌ترین کاربردی که این نام دامنه‌ها می‌توانند داشته باشند این است که کاربران می‌توانند آدرس وب سایت خود را به راحتی به افراد دیگر و با کمترین اشتباه ارائه کنند.

توسط RSS یا ایمیل مطالب جدید را دریافت نمایید. ایمیل :