جزئیات ویندوز موبایل 7

نوشته شده توسط نیما مالکی در 28 بهمن 1388. در بخش : موبایل - اخبار داغ

mwc_2010_first_day_01.jpgاولین روز در MWC2010 با نمایش چندین و چند گوشی مختلف و فناوری گوناگون در بارسلونای اسپانیا گشایش یافت. هیاهوی اصلی در روز اول نمایشگاه جدا از تعداد قابل توجه گوشی های جالب و بی نظیر به سمت بخش دیگری از نمایشگاه که خبری از هیچ گوشی جدیدی در آن نبود و در عوض سیستم عامل جدیدی در آن بصورت رسمی به نمایش در آمده بود جلب گردید. بله درست حدس زدید مایکروسافت بلاخره پس از تاخیری طولانی مدت نسخه هفتم از سیستم عامل ویندوز موبایل خود را به نمایش گذاشت. در مقاله پیش رو به این رخداد هیجان انگیز و گوشی های متعددی که در روز اول نمایشگاه بارسلون به نمایش در آمد می پردازیم با ما همراه شوید.
خبر تولید نسخه جدید سیستم عامل ویندوز موبایل از مدتها پیش و در اوائل سال 2009 و در همین نمایشگاه MWC به بیرون درز کرد خبری که تمامی دوستدارن این پاکت پی سی را به تغییرات متعدد و امیدوار کننده در این پوسته نرم افزاری که مدتها بود تغییر چندانی را به خود ندیده بود امیدوار نمود پوسته ساده و خشکی که اندک اندک حوصله تولید کنندگان PDA را نیز سر برده و آنها را به تولید پوسته های جدید برای این نرم افزار ترغیب نموده بود ماجرائی که به ساخت پوسته های TouchFLOو TouchWiz از شرکت های HTC و سامسونگ منجر گردید. این داستان البته با حضور نسخه 6.5 ویندوز موبایل در اواسط سال گذشته اندکی کم رنگ تر گردیده و ظاهر ساده و رسمی ویندوز بلاخره پس از مدتها دچار تغییر شد. حضور نسخه 6.5 با اینکه توانست بار دیگر سرها را به سوی مایکروسافت باز گرداند اما آن چیزی نبود که خیل عظیم کاربران PPC از این شرکت انتظار داشتند داستانی که شباهت غریبی به شکست تمام عیار ویندوز ویستا و اجبار ماکروسافت به انتشار زود هنگام ویندوز Seven دارد شباهتی که به نام این نسخه جدید ویندوز موبایل یعنی نسخه هفت نیز کشیده شده است. اما این بار مسئله کاملا جدی و ماکروسافت صحبت از حضور غریب الوقوع نسخه هفت نموده است.

mwc_2010_first_day_02.jpg
امروز و در خلال جلسه ای که در ساعت 3 بعد از ظهر در یکی از سالن هاین جنبی نمایشگاه بارسلون برگزار گردید استیو بالمر در حالیکه دستها را به کمر زده و پیروزمندانه به حضار لبخند می زد با صدائی گرفته از یکی از مسئولان پروژه ویندوز هفت با نام Joe Belfiore دعوت نمود تا به معرفی نسخه هفتم ویندوز موبایل بپردازد.  این مهندس طراح که به نسبت سابقه خود جوانتر می نمود دارای عنوان Vice President در مایکروسافت بوده و با 20 سال سابقه همکاری با این شرکت و مسئولیت در پروژه هائی همچون طراحی ویندوز های 95، 98 و XP در کنار موارد دیگری همچون media Center و Zune بسیار پر تجربه می نمود البته این تجربه گرانبها بیش از پیش در پرهیز او در بکارگیری اسامی رقبای اصلی این شرکت در لحظات متعدد برنامه و مدیریت کردن مشکلات مختلفی که در حین اجرای زنده پیش می آید به کمک وی شتافته بود. Belfiore در ابتدا با توضیحاتی کلی میزان تغییرات صورت گرفته در این نسخه جدید برای ترکیب مسائل کاری با گزینه های متعدد مولتی مدیائی در قالب یک محیط ساده و در عین حال کاربردی را ترسیم نمود. سپس با کمک یک Prototype که بصورت انحصاری برای این نمایش در نظر گرفته شده بود به معرفی جزء به جزء قسمت های مختلف این سیستم عامل پرداخت.

mwc_2010_first_day_03.jpg
مهمترین و اصلی ترین ویژگی حاضر در این سیستم عامل که در ابتدا معرفی شد Home Screen آن بود جائیکه از چندین آیکون بزرگ و قابل Scroll رو به پائین استفاده شده که مایکروسافت آنها را Live Tile می نامد تفاوت اصلی این آیکون ها با نمونه های مشابه ای که در دیگر پلتفرم های رقبا دیده می شود و از روی نام آن نیز  تا حدودی قابل حدس است به اکتیو بودن و در اصطلاح به Live بودن این آیکون ها باز می گردد جائیکه در این بخش میانبرهای فراوانی به بخش های مختلف گوشی و یا به بخش های مختلف اینترنتی در ارتباط با گوشی وجود دارد که برای آگاهی از تغییرات صورت گرفته در آنها همچون تعداد نامه های رسیده، فعالیت های صورت گرفته در فیس بوک و حتی تغییر عکس آواتر شخصیت مورد علاقه کاربر هیچ احتیاجی به Refresh کردن این صفحه نیست و همه چیز بصورت کاملا Live و زنده پیش روی کاربر قرار می گیرد. تمامی گوشی های ساخته شده با این پلتفرم دارای دو دکمه  Search و Back در طرفین و کلید Start در میانه هستند که کلید جستجو در این قسمت همانطور که کاملا واضح و مبرهن است لینک مستقیمی به جستجوگر Bing در اختیار کاربر قرار می دهد که علاوه بر محتوای آنلاین به جستجوی داخلی و اصطلاحا Local نیز می پردازد.   دیگر گزینه معرفی شده در این برنامه به تقویم جدید با ظاهری مدرن و نمایه های روزانه و هفتگی آن باز می گردد که همه چیز از قرار ملاقات های روزانه تا موارد هفتگی و سالانه بسیار بهتر و سر راست تر از قبل قابل مدیریت می باشند. یکی دیگز از جذابیت های این سیستم عامل جدید هایپرلینک بودن مستقیم آدرس ها و شماره تلفن ها در آن است که چندین و چند کلیک از کلیک های کاربر برای ذخیره اینگونه اطلاعات در بخش های مختلف که نیازمند انتخاب، کلیک، کپی و پیست کردن آنها در Aplication های مربوطه است می کاهد.

mwc_2010_first_day_05.jpg
Bing Map تعریف جدید مایکروسافت از جهت یابی بر پایه GPS است که تفاوت های جالبی با آنچه پیش از این در مدل های گوناگون این فناوری دیده ایم دارد. یکی از جالب ترین این تفاوت ها سوئیچ اتوماتیک بین نمایش نقشه های معمولی و تصاویر ماهواره ای ست بدین صورت که در بالاترین سطح و در حداقل زوم از نقشه های معمولی با جزئیات نوشتاری بروی نقشه استفاده شده و هرچه بیشتر در نقشه زوم می کنیم طبیعتا جزئیات به نمایش در آمده نیز تکمیل تر می گردند تا اینکه از یک مرحله به بعد ناگهان بطور اتوماتیک نقشه های به نمایش در آمده در صفحه به تصاویر ماهواره ای بدل می گردد که بسیار جذاب و گیراست. اما این تمام جذابیت هائی نیست که ویندوز هفت در مسیر یابی ارائه می دهد. در این وضعیت اگر به کمک موتور جستجوی Bing عبارتی را جستجو کنیم نتایج جستجو بر اساس موقعیت فعلی کاربر که در Bing Map ذخیره شده است مرتب می گردد. عبارتی که Belfiore در نمایش امروز و در مقابل حضار جستجو کرد، Sushi بود که موتور جستجو تمامی رستوران های ارائه دهنده این غذا در محدوده وی را همراه با یک نقشه کوچک به نمایش گذاشت و از این هم جالب تر اینکه این نتایج جستجو بر اساس میزان فاصله ای که با موقعیت فعلی شخص دارند مرتب شده اند بدین معنا که نتایج ابتدائی از نزدیک ترین فاصله برخوردارند و نتایج بعدی فاصله بیشتری با شخص دارند. از دیگر قسمت های به نمایش در آمده در این جلسه مرورگر اینترنت گوشی بود که نسخه ای از IE8 حاضر در ویندوز Seven نسخه PC به حساب می آید. این مرورگر که امکان زوم فوق العاده در محتوای آن تعجب برانگیز بود از فناوری Pinch Zoom یا زوم در محتوا با نزدیک کردن دو انگشت بروی صفحه نمایش لمسی نیز پشتیبانی می نمود.

mwc_2010_first_day_06.jpg
اما از همه این موارد که بگذریم مایکروسافت یک مفهوم جدید موسوم به Hubs را نیز به سیستم عامل خود اضافه کرده است. Hub ها آنطور که belfiore توضیح داد در حقیقت پیوندی مستقیم و بدون واسطه بین دنیای داخلی و local گوشی با گزینه های متعدد حاضر در دنیای مجازی ست که همه چیز را گرد شش عنوان کلی خلاصه کرده است این شش Hub که در نسخه جدید ویندوز موبایل گرد آمده اند شامل People (برای قرارگیری افراد مورد نظر کاربر و جستجوی کلیه فعالیت های آنها در موارد متعددی همچون شبکه های اجتماعی، ایمیل ها و ...)، Pictures (برای نمایش عکس های موجود در گوشی و تصاویر آنلاین همچون سایت های به اشتراک گذاری تصاویر و دسترسی سریع)، Office (برای مرور محتوای آفیس)، Music&Video (با شباهت فراوان به آنچه در Zune اتفاق می افتد)، Marketplace (برای دسترسی و خرید برنامه های منطبق با سیستم عامل حدید) و بلاخره Games می گردد که این آخری محلی برای جایگذاری بازی های مبتنی بر Xbox Live این شرکت بوده و از این طریق ارتباط مستقیمی با نتایجی که کاربران از طریق کنسول Xbox ثبت کرده اند نیز ایجاد می گردد

mwc_2010_first_day_07.jpg
اما از خبرهای خوب در ارتباط با ویندوز موبایل حدید که بگذریم یکی دو خبر عجیب و نا امید کننده نیز در ارتباط با آن وجود دارد خبر اول به تصمیم احتمالی مایکروسافت در عدم اجازه به دیگر تولید کننده گان برای تولید پوسته ای مجزا بروی ویندوز جدید باز می گردد که از این لحاظ می بایست خداحافظی تلخی با TouchFLO و TouchWiz نمود و خبر دیگر نکته ای غافلگیر کننده است که چند روز پیش از سوی شرکت Adobe تائید گردید جائیکه در کمال تعجب و تاسف Windows Phone 7 از هیچگونه محتوای مبتنی بر Flash پشتیبانی بعمل نمی آورد! برطبق قول ماکروسافت قرار است سر و کله اولین ویندوز فون ها در تعطیلات سال 2010 یعنی در حدود 10 ماه دیگر در بازار ظاهر شود و شرکت هائی که تا بحال مجوز بکارگیری این سیستم عامل جدید را در محصولات خود بدست آورده اند شامل Dell، Garmin-Asus، HTC، HP، LG، سامسونگ، سونی اریکسون و توشیبا همراه با چیپ ست های شرکت Qualcomm می باشند. علاوه بر این اپراتورهای متعددی نیز قول حضور این سیستم عامل را در محصولات اختصاصی خود در سال آینده داده اند که کلیه نام های بزرگ را می توان در آن پیدا کرد.

توسط RSS یا ایمیل مطالب جدید را دریافت نمایید. ایمیل :