سیمبیان از امروز متن باز می‌شود !

نوشته شده توسط نیما مالکی در 16 بهمن 1388. در بخش : موبایل - اخبار داغ

symbian_osسیمبیان، پلتفرمی که در بیش از ۳۳۰ میلیون دستگاه در سراتاسر دنیا استفاده می‌شود، قرار است که از نخستین ساعات امروز بطور رایگان و متن باز در اختیار توسعه دهندگان ابزارکهای موبایل قرار گیرد.

بر طبق گفته Wired، بنیان Symbian به این ترتیب ۴ ماه نیز زودتر از پیش‌بینی قبلی وارد بازار Open Source می‌شود. پروژه سیمبیان به اندازه‌ای بزرگ و فراگیر در دستگاه‌های قابل حمل است، که بنیان این پلتفرم برای آزاد کردن متن آن جدول زمانی را تعیین کرد تا بتواند هرچه دقیق‌تر و منظم‌تر آزاد سازی این چهارچوب نرم‌افزاری را به انجام رساند.

گفتنی است

که پلتفرم سیمبیان در واقع سیستم عامل تقریباً تمامی گوشی‌های هوشمند مدرن Nokia می‌باشد.

آزاد سازی متن سیستم عامل Symbian به این معناست که از این پس همه کاربران و توسعه‌گران برنامه‌های قابل حمل قادر خواهند بود تا به متن (کد) اصلی این پلتفرم دسترسی داشته باشند و از امکانات آن بطور رایگان بهره ببرند.

درحالیکه گوگل نیز پلتفرم موبایل Android را نیز بطور متن باز در اختیار توسعه‌دهندگان قرار داده‌ است، سخنگوی بنیان Symbian گفته است که در نظر دارد تا قدم‌های جلوتری از گوگل بر دارد و سیمبیان را بطور ۱۰۰٪ کد باز آماده سازد.

وی در ادامه گفت: “در حدود یک/سوم کد آندروید مبتنی بر متن باز می‌باشد نه چیز بیشتری، و آن مقدار کد آزاد نیز در واقع ابزارکهای میانی این پلتفرم است. اما سیمبیان بطور کامل کد باز ارائه خواهد شد که می‌تواند تجربه‌ای بهتر را برای برنامه‌نویسان به ارمغان آورد.”

بر طبق گفته کارشناسان تبدیل Symbian به ابزاری متن باز بزرگترین تبدیل آزاد سازی نرم‌افزارها تا کنون می‌باشد. آنها این حرکت را زندگی دوم سیمبیان نامیده‌اند.

توسط RSS یا ایمیل مطالب جدید را دریافت نمایید. ایمیل :