5 شگفتی آدمی در مهندسی

نوشته شده توسط علی تنهائی در 04 مرداد 1390. در بخش : متفرقه - فناوری در ساخت

Millau-Viaduct1_1600x1200

پل دره ای millau قسمتی از بزرگراه جدید E 11 می باشد که شهرهای پاریس در فرانسه و بارسلون در اسپانیا را به یکدیگر وصل میکند و در عین حال نشان دهنده مرتفع ترین پلی است که تا کنون بدست بشر ساخته شده است. بلندترین قسمت پل 240 متر ارتفاع دارد و قرار است ارتفاع کلی پل به عدد شگفت انگیز 336 متر برسد که این باعث شناخته شدن پل بعنوان مرتفع ترین در جهان خواهد شد.

millau_1600x1200

برای مشاهده تصویر بزگتر روی تصویر کلیک نمایید

parking_wm

این سازه در برج ماشین VW Autostadt ، در ولفسبورگ – شمال آلمان- نصب شده است.  Autostadt که در کنار ساختمان اصلی ولفسبورگ قرار گرفته محل پارک اختصاصی شرکت و همچنین مرکز توزیع شرکت است جایی که روزانه 5500 نفر، از برندهای Volkswagon نظیر   bently ، audi ، lomborghini بازدید میکنند.

istgah_wm

اولین ایستگاه اتوبوس در دبی مجهز به سیستم سرمایشی و تهویه هوا .

sakhteman_wm

دفتر مرکزی سیستم های ساختمان سازی توشیبا اعلام کرده که سریعترین آسانسور مسافربری جهان را درست در جایی که به آن نیاز داشته یعنی دومین برج بلند جهان – تایپه 101 – نصب کرده است. سرعت آسانسور هنگام بالا رفتن به 1010 متر در ثانیه و در هنگام پایین آمدن به 600 متر در ثانیه میرسد. این آسانسور میتواند طبقات 5 تا 89 را در 39 ثانیه طی کند. در ساخت این آسانسور برای اولین بار از فناوری کنترل فشار استفاده شده که باعث میشود فشار جو داخل کابین طوری تنظیم شود که مسافران هنگام بالا رفتن دیگر احساس گرفتگی گوش را تجربه نکنند.

under1_wm

15 آوریل روزی را نشان میدهد که اولین رستوران زیردریایی تمام شیشه ای جهان در مجتمع تفریحی Hilton Maldives درهای خود را برای عموم باز کرد. این رستوران پنج متر زیر موج های خروشان اقیانوس هند قرار دارد که توسط ریف های چشم نواز مرجانی احاطه شده و با شیشه های شفاف آکریلیک پوشانده شده تا به مهمانان اجازه تماشای 270 درجه از مناظر تمام نمای زیر آب را بدهد. « ما از تکنولوژی شیشه های آکواریوم استفاده کردیم تا مهمانانمان بتوانند از محیط زیست بی نظیر و بهت آور مالدیو استفاده کنند. » این را Carsten Schieck مدیر عمومی مجتمع تفریحی هیلتون مالدیو میگوید. « مهمانان ما همیشه اظهار میکردند که با دیدن رنگ ها، وضوح و زلالی آب و جهان زیردریایی مالدیو از خود بیخود شده اند بنابراین فکر ساخت رستوران زیر دریایی عالی بنظر میرسد ، جایی که ضیافت کنندگان میتوانند سبکهای مختلف آشپزی را همراه با دیدن مناظر زیبای زیرآب تجربه کنند بدون آنکه حتی پاچه شلوارشان خیس شود! » این رستوران توسط شرکت تخصصی MJ Murphy Ltd طراحی و ساخته شده است. مکان اصلی این شرکت در شهر نیوزیلند واقع شده و کار اصلی آن استفاده از دیوارها و سقف های انعطاف پذیر شیشه ای آرکیلیک در سازه های خود میباشد. « در واقع تمام رستوران بجز کف ، از آکریلیک شفاف ساخته شده که باعث منحصر به فرد شدن این رستوران در جهان شده است. » چیک ادامه میدهد : « ما فعلا در حال برنامه ریزی برای ساخت یک باغ مرجانی هستیم تا به مناظر بی نظیر ماهی های رنگارنگ ، کوسه ها و پرتوهای دل انگیز نور اضافه شود. »

under2_wm

under3_wm

under4_wm

توسط RSS یا ایمیل مطالب جدید را دریافت نمایید. ایمیل :