پنج استادیوم فوق مدرن برای جام جهانی 2022 قطر

نوشته شده توسط نیما مالکی در 02 تیر 1389. در بخش : متفرقه - فناوری در ساخت

al01

دبی به تازگی از تصاویر استادیوم های پیشنهادی برای جام جهانی 2022 قطر , که توسط شرکت آلمانی AS & P - albert speer & partner طراحی شده است , پرده برداری کرد. اگر قطر برنده مناقصه شود , برای جام حهانی 2022 سه استادیوم جدید و دو استادیومی که در حال حاضر موجود است در نظر گرفته شده است. قطر در نظر دارد , از انرژی خورشیدی برای تامین انرژی تکنولوژی carbon-neutral ( کربن خنثی ) , برای خنک کردن استادیوم ها استفاده کند تا دمای استادیوم از 27 درجه سلسیوس بالاتر نرود.
همچنین برای سهولت رفت و آمد تماشاگران , قرار است متروی جدید و کار آمد با طول 320 کیلومتر در سال 2021 ساخته شود , تمامی استادیوم ها به بزرگراه متصل شوند و از تاکسی آبی استفده شود.

در این مقاله 5 استادیوم al-wakrah , al khor , al shamal , al rayyan , al gharafa مورد بررسی قرار گرفته اند.


استادیوم al-wakrah
استادیوم 45,120 نفری al-wakrah مجموعه ورزشی عظیمی متشکل از : مرکز آبزیان , مرکز آبگرم , تجهیزات ورزشی و بازار خواهد بود. این مجموعه عظیم , مجموعه ای بدون تعطیلی ( دایر در 365 روز سال ) خواهد بود که در آینده نزدیک به بزرگراه دوحه متصل خواهد شد.

al02

al03


استادیوم al khor
این استادیوم واقع در شمال ترین قسمت قطر است که به شکل صدفی نا متقارن و بسیار زیبایی طراحی شده است. این استادیوم ظرفیتی معادل 45,330 نفر خواهد داشت. در قسمت هایی از استادیوم تماشگرها قادر به دیدن خلیج فارس از جایگاه های خود خواهند بود. پوشش منعطف سقف این استادیوم باعث ایجاد سایه بر روی زمین بازی خواهد شد.

al04
al05
al06


استادیوم al shamal
این استادیوم جدید ظرفیتی معادل 45,120 نفر خواهد داشت که قسمت پایینی آن 250,000 نفر و قسمت فوقانی 19,620 نفر خواهد بود. شکل استادیوم الهام گرفته از یکی از قایق های خلیج فارس میباشد. تماشاگرها میتوانند از بزرگراه دوحه , تاکسی آبی , پل دوستی بهرین- قطر و مترو جدید برای دستیابی به این استادیوم استفاده نمایند.

al07
al08


استادیوم al rayyan
ظرفیت استادیوم کنونی al rayyan که 21,282 نفر است توسط المنت های پیش ساخته به 44,740 نفر افزایش خواهد یافت. نمای بیرونی استادیوم با طراحی ویژه " رسانه نما " به عنوان صفحه نمایش اخبار و نمایش جریان بازی ها به کار خواهد رفت. استادیوم پس از انجام بازی به طرفیت اولیه خود باز گردانده خواهد شد.

al09
al10

استادیوم al gharafa
ظرفیت این استادیوم نیز مانند استادیوم al rayyan  توسط المنت های پیش ساخته به 44,740 نفر افزایش ظرفیت خواهد یافت. ظاهر این استادیوم از ریبون هایی ساخته خواهد شد که نشانگر ملیت تیم های شرکت کننده در جام جهانی و نماد دوستی , تحمل و احترام متقابل در فوتبال خواهد بود. استادیوم پس از انجام بازی به ظرفیت اولیه خود باز گردانده خواهد شد.

al11
al12
al13



اینجانب با مشاهده کلمه arabian gulf ( خلیج عربی ) در متن این مقاله , اقدام به استفاده از ترجمه گر گوگل برای معادل سازی این عبارت نمودم که با ترجمه : خلیج فارس روبرو شدم. جای آن دارد که از مردم عزیز و غیور کشورمان به دلیل اصلاح این عبارت در ترجمه گر گوگل کمال تشکر و قدردانی را عرض نمایم.

توسط RSS یا ایمیل مطالب جدید را دریافت نمایید. ایمیل :