ایدز داری یا نه؟

نوشته شده توسط نیما مالکی در 22 اسفند 1388. در بخش : متفرقه - فناوری در ساخت

chipink

يک پروفسور شیمی دانشگاه هاروارد به نام آقای جرج وایت سايدز در تلاش است که یک آزمایشگاه کامل تشخیص طبی را به یک ورقه کوچک خلاصه کند. به همین خاطر شما شاهد ایده ساخت ورقه تشخيصی بيماری های خطرناک هستید.

با چکاندن يک قطره خون بر روی این ورقه و گذر آن از لایه های نازک آن وجود بیماری هایی مانند ایدز ، مالاریا، سل و هپاتیت در خون مشخص می شود. قطره خون از یک جهت به لایه های مختلف اين ورقه نفوذ می کند و با تغییر رنگ در طرح شاخه های یک درخت می تواند وجود چند نوع بیماری را به طور همزمان مشخص کند.

نکته جالب در مورد این فرآورده تشخیصی هزينه بسیار اندک آن است. پايين بودن اين هزینه می تواند مسير تشخیص و درمان بيماری های ويروسی را کوتاه تر کند. علاوه بر این آقای وایت سایدز می گوید که این تست حتی نسبت به کیت های تست بارداری هم ساده تر است و در عین سادگی شدت بیماری را هم نشان می دهد. بنابراین نتیجه نشان داده شده فقط شامل مبتلا بودن یا نبودن نیست.

اين ایده در کنفرانس TED امسال معرفی شده و احتمالا نخستین نمونه های عملی آن تا یک سال آینده در دسترس خواهد بود. به گفته آقای وايت سایدز اين ورقه، تشخيص سریع بیماری های خطرناکی نظیر ايدز و مالاريا را ممکن ساخته و با تهیه و ارسال عکس از ميزان و چگونگی تغییر رنگ این ورقه به پزشک معالجی که در دسترس بیمار نیست، می توان قدمی بزرگ برای سلامت کشور های جهان سوم برداشت.

هم اکنون نمونه های اولیه این ورقه ها برای تست های کبدی در حال ساخته شدن است. اما هنوز برای استفاده از آنها مشکلاتی وجود دارد برای مثال این ورقه ها در برابر رطوبت محیط یا دما مقاوم نیستند و در ضمن برای تفسیر نتایج داده شده به نظر پزشک نیاز است. اما اگر این طرح با موفقیت اجرا شود کمک بزرگی به تشخیص این بیماری ها و کاهش هزینه ها خواهد بود.

اطلاعات بیشتر

توسط RSS یا ایمیل مطالب جدید را دریافت نمایید. ایمیل :