چرا در عکس‌ها چشمانمان قرمز می‌افتد؟

نوشته شده توسط سمیه مقصودعلی در 21 اسفند 1388. در بخش : عکس - مقالات

redeyeفلاش نزن، چشم من در عکس قرمز می‌افته... شاید این جمله را بارها شنیده یا گفته باشید اما آیا می‌دانید چرا چشم قهوه‌ای، مشکی یا حتی آبی یا سبز شما گاهی اوقات در عکس‌ها قرمز می‌افتد؟ ...
معمولا ما وقتی برای عکس گرفتن از فلاش استفاده می‌کنیم که هوا تاریک یا نیمه تاریک باشد. در چنین شرایطی مردمک چشم در بازترین حالت خود قرار دارد تا بیشترین نوری را که می‌تواند جذب کند اما وقتی ناگهان شما با فلاش عکس می‌گیرید، چشم زمان کافی برای بستن و تنگ کردن مردمک را ندارد. به همین دلیل به ناگاه عکس‌العمل نشان داده ومثلا چشم خود را می‌بندید حتی اگر این کار را نکنید باز هم عکس‌العمل چشم شما در عکس خود را به صورت قرمزرنگ نشان می‌دهد.
● دقیقا چه اتفاقی می‌افتد؟
نور شدید فلاش از طریق مردمک وارد چشم می‌شود و محفظه مشکی داخل چشم تمامی نور را جذب می‌کند. به این دلیل در عکس‌ها ناحیه مشکی که نور را جذب کرده است، قرمز می‌افتد. ادامه مطلب
● عکسی از عمق چشم
ناحیه کوچکی از شبکیه که درجهت مردمک قرار دارد و موسوم به ماکولا است، مکان تقارب و هم‌سویی شبکه‌های نوری است و به کمک سلول‌هایی مخروطی شکل رنگ‌ها را از هم تشخیص می‌دهد. شبکیه و ماکولا به دلیل داشتن شبکیه‌ای از رگ‌های خونی قرمزرنگ هستند. وقتی شما با فلاش عکس می‌گیرید نورفلاش مستقیما به مردمک و در موازات آن به این ناحیه کوچک در شبکیه تابیده می‌شود و منعکس شدن نور این ناحیه را کاملا روشن می‌کند وسبب می‌شود عکسی قرمز از عمق چشم داشته باشیم.
● عکس گرفتن با فلاش بدون قرمزی چشم
برای آنکه در عکس‌ها چشمانتان قرمز نیفتد، می‌توانید در هنگام عکس‌ گرفتن با فلاش به دوربین و نور فلاش نگاه نکنید یا از آیتم ضد قرمزی چشم که در برخی دوربین‌ها موجود است، استفاده کنید البته خیلی نگران نباشید چون به هر صورت حتی پس از گرفتن عکس نیز امکان روتوش آن و گرفتن قرمزی چشم وجود دارد.

منبع: فیگارو
ترجمه: سمیه مقصودعلی

توسط RSS یا ایمیل مطالب جدید را دریافت نمایید. ایمیل :