از نمایشگاه CES 2010 چه انتظاری داشته باشیم؟

نوشته شده توسط نیما مالکی در 19 دی 1388. در بخش : متفرقه - مقالات

هر سال همراه با آغاز سال نو میلادی، علاقهمندان به نوآوری‌های فناوری اطcesلاعات و دست آوردهای این حوزه متوجه نمایشگاه بین المللی CES می‌باشند.

امسال نیز همانند گذشته برترین‌های دنیای ابزارهای هوشمند الکترونیکی هفته دیگر درشهر لاس وگاس ایالات متحده جمع آوری خواهند شد.

سال نو در هر فرهنگ و تمدنی یادآور نوآوری و نقطه شروع ایده های جدید می‌باشد. بهترین های الکترونیک، ۷ ژانویه امسال در نمایشگاه CES 2010 به مصرف کنندگان سلام خواهند کرد.

در صحن اختصاصی و گسترده CES واقع در وگاس بیش از ۲۵۰۰ کمپانی فعال در حوزه الکترونیک به نمایش محصولات خود خواهند پرداخت. همچنین انتظار می رود که بالغ بر بیش از ۱۰۰ هزار خبرنگار، وبلاگ‌نویس، کاردان و صاحبان مشاغل از این نمایشگاه دیدن نمایند.

انتظار می‌رود که CES امسال «سبز»تر از سال های گذشته به معنای «علاقه به محیط زیست» معرفی شود. پیش از این کمپانی های متعدد از قصد خود برای ارائه ابزارک های دوست‌دار محیط زیست خبر داده‌اند. پیش بینی شده است که تعداد نمایش‌دهندگان سال جاری کمتر از سال گذشته باشد.

به هر حال شرکت نکردن برخی از شرکت ها در جشنواره امسال از اهمیت این رخداد نخواهد کاست. CES سال ها است که تقویم تکنولوژی را تحت تاثیر خود قرار داده‌ است.

به نظر می‌رسد که امسال نیز تلویزیون های سه بعدی بخش عمده ای از توجه را به خود جلب نمایند. اما تفاوت در نمایشگاه امسال متوجه کاربران معمولی خواهد بود که گفته شده است تا پایان سال جاری میلادی می توانند صاحب یک تلویزیون سه بعدی خانگی شوند.

مطمئنا” پس از تلویزیون های سه بعدی، نوبت به دستگاه های اشاعه محتوای چند رسانی مبتنی بر اینترنت می‌رسد. Boxee از این دست از محصولات نو خواهد بود.  البته تلویزیون‌های مختلف همچنان، جالب‌ترین ابزارک‌های مورد توجه از سوی مصرف کنندگان حساب می شوند: تلویزیون های باریک تر، سبک تر، کم مصرف تر و غیره.

شایان ذکر است که طرفداران تلویزیون های بزرگ نیز این شانس را خواهند داشت که دست‌آوردهای جدید را در این زمینه مشاهده کنند. نوآوری هایی مانند تلویزیون پخش کننده محتوای وب iViewer که سال گذشته به بازار معرفی گردید.

پس از دو مورد گفته شده بدون رعایت ترتیبٰ CES می بایست دستگاه های شخصی با صفحه های کوچک کارآمد‌تری را ارائه کند. برای مثال کمپانی های متعددی قول داده اند که رقبای جدیدی را در مقابل کتاب‌خوان Kindle قرار دهند. همچنین پیش بینی می شود که لوح رایانه های بسیاری در این نمایشگاه برای اولین بار به مصرف کنندگان مشتاق معرفی شوند. این لوح رایانه‌ها می توانند مبتنی بر سیستم های مختلف از جمله اندروید ساخته شوند. البته شرکت اپل پیش از این به کاربران خود مژده ارائه رایانه لوحی ویژه خود را داده است.

از اندروید گوگل که بگذریم به گوشی های هوشمند و دستگاه های جدیدی که در معنا وسیله ای مابین موبایل و نوت بوک هستند برخورد خواهیم کرد. انتظار می رود که Dell یکی از شرکت های حاضر در نمایشگاه باشد که محصولی این چنین بر پایه سیستم عامل اندروید گوگل تولید نماید.

و اگر مایکروسافت در نطق مهم خود حرفی برای گفتن داشته باشد چیزی جز معرفی Project Natal، یعنی فناوری اجرای بازی های رایانه ای بدون استفاده از دسته های کنترلگر نخواهد بود. کاردانان این حوزه پیش بینی کرده اند که استیو بالمر به دوست داران مایکروسافت مژده خواهد داد که این محصول تا کریسمس آینده به بازار می آید.

باید گفت که CES همواره مکان غافلگیر شدن هم بوده است. مشاهده اتاق های هزار دلاری مخصوص بازی های ویدیویی، سینماهای خانگی، ربات های خارق العاده، صندل‌های دوست دار موسیقی و غیره منتظر معرفی به علاقهمندان هستند.

شاید CES امسال در جمله این چنین خلاصه شود: تکامل تکنولوژی نه انقلاب تکنولوژی!

توسط RSS یا ایمیل مطالب جدید را دریافت نمایید. ایمیل :