آیا باید روزانه 6 تا 8 لیوان آب بنوشیم ؟!

نوشته شده توسط علی تنهائی در 02 مرداد 1390. در بخش : متفرقه - مقالات

water

« این توصیه که ما باید روزانه 6 تا 8 لیوان آب بنوشیم تا از بی آبی بدن جلوگیری شود ، نه تنها به خودی خود جمله مزخرفی است ، بلکه از نظر دلایل علمی هم کاملا بی ریشه است. » این را دکتر مارگارت مک کارتنی در مجله علمی British Medical Journal (BMJ) این هفته گفته است.

وی میگوید : « دلیل روشنی برای سودمند بودن نوشیدن این مقدار زیاد از آب وجود ندارد. » این در حالی است که این مطلب که « ما به مقدار کافی آب نمی نوشیم » طرفداران بیشماری دارد؛ یکی از این طرفداران موسسه NHS است.

این موسسه در وبسایت رسمی خود آورده که : « ما باید سعی کنیم حدود 6 تا 8 لیوان آب ( یا سایر مایعات ) را روزانه برای جلوگیری از از دست دادن آب بدن بنوشیم. » بیشتر مدارس هم از این گفته حمایت کرده اند وشاگردانی را که همراه خود بطری آب می آورند ، تحسین میکنند.

دکتر کارتنی در ادامه صحبت های خود از نهاد های دیگری که از نوشیدن زیاد آب حمایت میکنند ، شرکت " آب برای سلامتی " را مثال آورده که معتقد است سالم ترین و معمول ترین مقدار آب برای مصرف روزانه 1.5 تا 2 لیتر است. همچنین این شرکت معتقد است که حتی مقدار اندک کم آبی بدن نقش مهمی در پیشرفت بیماری های گوناگون دارد.

bottled-waterاما دکتر کارتنی همچنان بر فقدان دلایل روشن علمی برای اثبات این نظریه پافشاری میکند. وی به آزمایشهای متعددی اشاره میکند که نشان میدهند دلایل معتبری از مفید بودن نوشیدن زیاد آب وجود ندارد و همچنین اظهار میدارد که ممکن است آسیب های غیر قابل پیش بینی از نوشیدن زیاد آب حاصل شود.

در مورد سودمند بودن یا نبودن نوشیدن زیاد آب دلایل زیادی وجود دارد. بطور مثال اطلاعات پزشکی از یک سو از ناکارآمد بودن مصرف زیاد آب برای افزایش تمرکز و عملکرد ذهنی دانش آموزان حرف میزنند و از سوی دیگر مصرف این مقدار از آب را برای بچه هایی که استعداد افزایش وزن دارند مفید میدانند !

دکتر مک کارتنی ادامه میدهد : « به هر حال در بعضی موارد نوشیدن زیاد آب مثلا برای بیمارانی که سنگ کلیه دارند ، مزایایی هم دارد ولی شواهد علمی برای درمان سایر بیماریها وجود ندارد. در واقع شرایط سخت و پیچیده برخی از بیماریها تنها با گفتن اینکه بروید و آب بخورید حل نخواهند شد. شرکت آب برای سلامتی از " انتخاب آگاهانه " ( نوشیدن زیاد آب )  سخن میگوید در حالی که برای گفته هایش مدارک مستدلی ندارد. »

دکتر مک کارتنی در آخر اینطور از گفته هایش نتیجه گیری میکند که : « نهادها و سازمان های زیادی وجود دارند که در نقاب خوش سیمای کمک به دیگران ولی بخاطر سود جویی به پزشکان و بیماران میگویند که چکار باید بکنند یا نکنند. وظیفه ما در قبال اینگونه از سازمانها فقط گفتن نه است ، همین ! »

توسط RSS یا ایمیل مطالب جدید را دریافت نمایید. ایمیل :